Да се противопоставяш на Русия, по-рано беше равнозначно на смъртна присъда. Наистина, времената се промениха, но въпреки това опитът на България да се наложи на руския петролен гигант „Лукойл“ се провали, пише австрийският специализиран икономически вестник "Виртшафтсблат".
Спорът между България и руската компания, която управлява единствената работеща рафинерия в страната, навлиза в следващата си фаза. След като миналата седмица рафинерията „Нефтохим“ в Бургас временно спря работа заради действията на българските митнически власти, вчера съдът върна лиценза на „Лукойл“, след като компанията обжалва решението на митниците.
Има няколко причини за "меренето на мускули" между България и най-големия руски петролен концерн, отбелязва "Виртшафтсблат".
От началото на годината „Лукойл“ непрекъснато повишава цените на бензина. След протести на населението българското правителство искаше да получи право да участва във вземането на решения на пазара на горива, за да може да предотвратява подобни ценови скокове. „Лукойл“ пък спря доставките на гориво за БДЖ – също заради закъснели плащания.
Спорове се водят и на още един фронт – руският държавен концерн „Атомстройекспорт“ неотдавна призова България пред арбитражен съд заради закъснелите плащания за строителните работи по АЕЦ "Белене".
Ако свадата с „Лукойл“ ескалира, то България ще установи, че "клонът, на който седи, е къс", посочва изданието.
"Лукойл“ по-скоро ще затвори рафинерията в Бургас, отколкото да отстъпи от позициите си, твърди Андрей Полишчук, анализатор в брокерската компания Кредит сървис (Credit Service).
България и съседните й страни Македония и Сърбия "ще останат на сухо", а „Лукойл“, чието производство в Бургас достига 8,8 милиона тона годишно, ще затвърди позицията си на де факто монополист.
Акциите на руския петролен гигант, който произвежда 2,2 процента от световния петрол, се котират добре спрямо тези на другите компании от бранша. Според класацията на "Виртшафтсблат" акциите на концерна са на пето място след Esso Thailand, OMV Petrom, Eni и Royal Dutch Shell.
(БТА)