Националната електрическа компания (НЕК) не е съгласна с изводите, направени от руската компания "Атомстройекспорт" относно изкупуването на старото оборудване на площадката на АЕЦ "Белене". Това се посочва в съобщение на НЕК.
Съгласно рамковия договор, сключен през 2007 г. от двете компании, НЕК продава, а "Атомстройекспорт" придобива оборудването, което се намира в АЕЦ "Белене" и не подлежи на интегриране в новия проект за изграждане за обща стойност 205 000 000 евро. Към договора е приложен подробен списък на оборудването, уточняват от НЕК.
В рамковия договор се определя срок на действието му до края на 2008 г., като впоследствие срокът е удължен до 31 март 2011 г. с допълнение към документа. От НЕК съобщават, че в писма от "Атомстройекспорт" до българската компания от юни и юли тази година, както и в прессъобщение от вчера се посочва, че купувачът отказва да изкупи останалото оборудване на стойност приблизително 40 215 000 евро, защото срокът на рамковото споразумение е изтекъл.
Според НЕК обаче рамковият договор следва да се тълкува като срок, в който трябва да бъде осъществена транзакцията, а след изтичането на този срок "Атомстройекспорт" изпада в забава и носи отговорност.
Уговорката, че останалото оборудване на площадката ще бъде изкупено, се съдържа и в основния договор за АЕЦ "Белене" и е била определяща за избора на "Атомстройекспорт" като изпълнител на проекта, посочват от НЕК.
Както в рамковия договор, така и в основния договор няма нито една уговорка, че е възможно при определени условия да не бъде изкупено цялото оборудване от площадката, подчертават от НЕК.
При това положение отказът на "Атомстройекспорт" представлява неизпълнение на двата договора, категорични са от българската компания.
НЕК заявява, че ще защитава своите интереси и интересите на българската държава с всички законови средства.
Според пресата в Москва обаче руската държавна корпорация "Росатом" е готова да отстъпи пред България, но само след като започне изграждането на АЕЦ "Белене". Това пише в. "Комерсант".
Главният изпълнител на проекта за АЕЦ "Белене" – "Атомстройекспорт", дъщерна структура на "Росатом", може да изкупи старото оборудване на площадката й от българската Национална електрическа компания (НЕК). В замяна обаче София ще трябва да започне строителството на централата, отбелязва всекидневникът, като се позовава на руската компания.
Българските възложители заплашват "Росатом" с иск за 61 милиона евро, но от "Атомстройекспорт" твърдят, че София сама се е отказала да поднови договора за изкупуване на оборудването.
При все това вчера двете страни започнаха преговори по спорния въпрос, посочва изданието.
Министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков e потвърдил вчера пред "Комерсант", че е запознат с предложението на "Атомстройекспорт".
Той обаче е отказал да го коментира, "за да не се получи пак говорилня в противоположни посоки".
Първият вицепрезидент на "Атомстройекспорт" Владимир Савушкин заяви вчера, че компанията е "готова да предложи за обсъждане различни варианти по въпросното оборудване, но само в контекста на реализирането на основния проект", информира вестникът.
Според "Атомстройекспорт" в момента "няма нито юридически, нито фактически основания за изкупуване" на оборудването, тъй като срокът на съответния договор е изтекъл, а договорът за главен изпълнител все още не е подписан, добавя "Комерсант".
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.