Нула процента е месечната инфлация за юли 2011 г., сочат данните на Националния статистически институт.
Годишната инфлация за юли 2011 г. спрямо юли 2010 г. е 4,4%.
През юли леко са намалели цените на храните и безалкохолните напитки, на алкохола и цигарите. Облекло и обувки също сме купували по-евтино.
С 1,2% обаче са скочили разходите ни за жилището – наеми, текущ ремонт и поддръжка, вода, ток и газ.
В отпускарския сезон с малко над 2% са скочили цените на стоките и услугите за свободно време и развлечение. Цените в ресторанти и хотели също са се вдигнали с 0,6%;
През юли сме пазарували на по-ниски цени птиче месо, сирене, кашкавал, захарни и шоколадови изделия. С 35% са поевтинели прасковите и кайсиите, доматите за шопската салата са ни излизали с 16% по-малко.
Паднали са също цените на картофите, морковите, пипера и зелето. Предпочитаните през лятото дини и пъпеши също сме купували с близо 10 на сто по-евтино.
С 15 на сто са поскъпнали краставиците през юли. Малко по-скъпи са били брашното, хлябът, оризът, свинското месо, рибата, колбасите, яйцата, киселото мляко, маргаринът и ябълките.
Леко са скочили цитрусовите плодове, лещата, захарта, сладоледът, газираните напитки и минералната вода.
През месеца е регистрирано увеличение на цените на електроенергията – с 2,1%, топлинната енергия за подгряване на вода – с 4,3%, течните горива за битови нужди – с 3,1%, и централното газоснабдяване – с 3,3%.
Поскъпнали са също хладилници, фризери и бойлери. Дизелово гориво е скочило с 1,9%, пропан-бутанът – с 1,7%, бензин А95Н – с 2,4%, и бензин А98Н – с 2,2%.
С 15% са се повишили комплексните услуги за почивка и туристически пътувания, а бижутата и часовниците – с 1,6%.
През юли леко нагоре са вървели и цените на лекарства и на стоматологичните услуги – с 0,1%. Цените на лекарските услуги са на равнището от предходния месец.