„Искрено се надявам да нямаме вечна партия, както имахме преди. Разбирам, че има хора със склонност към самозабравяне, но трябва да има и обществен контрол”. Тази позиция изрази Меглена Кунева при среща с лекари и здравни работници в Кърджали. Тя е в града в рамките на националната си обиколка, която днес продължава в Златоград и Неделино.
„Една от най-шокиращите ситуации, на които съм била свидетел в живота си, беше от трибуната на парламента, когато вътрешният министър нарече българските лекари „убийци”. Така не може!”, категорична бе Кунева, която се обяви против изправянето един срещу друг на лекари и пациенти.
Гражданският кандидат за президент призова за изготвянето на национален план за управление на здравната система и обществен контрол върху изпълнението му. В него трябва да се отдели специално внимание върху изтичането на кадри от здравната система, на профилактика и на училищното здравеопазване. „Ние сме потребители на здравната услуга, а тя е огледало на държавата“, каза още Кунева, като акцентира върху двата милиона здравно неосигурени у нас.
Кандидатът за вицепрезидент Любомир Христов посочи, че 1,4 млрд. лева са били присвоени от Здравната каса.
Кунева определи национализирането на здравните фондове като „голям удар”, който е обезсърчил гражданите да плащат здравните си вноски.
„Това е все едно да внасяш за жилище, а накрая да ти взимат вноските и да ти кажат, че не ти трябва жилище, а автомобил“, коментира Кунева.
Тя насочи вниманието и към закриването на болници, което се прави без преходни периоди от поне 5 години, в които хората и специалистите да могат да устроят живота си и функционирането на услугите спокойно и последователно.
„Трябва ни здравна реформа с поглед напред поне за 50 години. Това ще е тежък дебат и президентът може да го организира. Ще е тежък, защото ще е разговор за медицина, а медицината е образование, обучение, заплащане, икономически параметри”, каза още Кунева и добави, че ще предложи смислен преглед на стратегиите в здравеопазването дотук.