Загриженост за способността на съдебните власти в България да произнасят присъди изрази днес политическият директор на Европейската служба за борба с измамите със средства от фондовете на ЕС (ОЛАФ) Никълъс Айлет.
Той направи този коментар при представянето на годишния технически доклад на службата за водените проверки и разследвания в страните от ЕС по съмнения за злоупотреби с европейските фондове, предаде БТА.
България остава на първо място в статистиката по броя на водените до края на 2010 г. разследвания и други сходни действия по случаи със съмнения за злоупотреби – 81.
Айлет отбеляза, че ОЛАФ разчита на подаването на сигнали, защото "не може да разследва всеки".
Това означава, че никой от Дания и само един гражданин или институция от Финландия и Естония са подали информация, на чието основание през миналата година европейската служба да е предприела разследване, според данните в доклада.
Имаме тясно сътрудничество с властите в България, информацията за много от съобщените случаи дойде от тях, отбеляза Айлет.
Той даде пример с Румъния, където разследванията се водят основно по информация, подадена от европейските служби.
Сигналите от България стават по-позитивни, коментира Айлет по повод сътрудничеството с властите в София.
Общо 61 от разследваните случаи със съмнения за измами в България са в областта на земеделието, сочи статистиката.
Общо в ЕС за миналата година са разследвани 419 сигнала, а в кандидатите за членство в Общността – Хърватия, Исландия, Черна гора, Македония и Турция – 14.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.