IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Павлова призна, че трябва промяна в Изборния кодекс

Избирателните списъци били коригирани в деня преди вота

Лиляна Павлова, министър на благоустройството. Снимка: БТА

Лиляна Павлова, министър на благоустройството. Снимка: БТА

"Трябва да се направи нещо, за да подобрим системата на гражданската регистрация, включително законодателството и Изборния кодекс".

Това заяви министърът на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова след Министерския съвет, попитана за несъответстващите 12 000 граждани в избирателните списъци, за които обяви и Искра Фидосова по-рано.

"Това е под 0,01% в цялата страна", беше успокоението на Фидосова, която продължи да защитава изрядността на Изборния кодекс в частта му за гражданската регистрация и принципа на уседналост.

"Избирателните списъци, предоставени от ГРАО в деня на гласуване за президентските и местните избори, са били верните списъци", уточни министърката. Проверка е коригирала информацията за 11 000 души в деня преди вота.

"Случва се в този момент да има и други хора, които ги няма в списъците, но това е ангажимент на общинските служби по регистрация, тук няма отношение ГРАО", застрахова се Павлова.

"Според мен има какво да се желае, така че да бъде улеснена ситуацията", допълни тя.

Павлова е първият министър от кабинета "Борисов", който признава, че Изборният закон има нужда от промени.

Министърът обясни, че служителите на ГРАО правят проверки, но уточни, че тъй като службата не е представена във всяко населено място и регистрацията по настоящ адрес не е задължителна, ГРАО не може да контролира този процес.

След това Лиляна Павлова обясни подробно каква е работата на институцията.

"ГРАО отговаря за обобщаването на данните, които получава от общинските администрации. Общинските администрации и общинските служби по гражданска регистрация са тези, които регистрират всички нас, гражданите, по настоящ адрес".

Тук комуникацията би трябвало да тече ежедневно, уточни тя.

ГРАО получава информация и от МВР, които събират данни за регистрациите по настоящ адрес в чужбина и за подадените удостоверения за издаване на документи за самоличност.

Това е информация, която се синхронизирала веднъж на седем дни, уточни министърът.

"Обобщаването на тези данни, синхронизацията на данните на общинските администрации са тези, които ГРАО разпечатва като списъци", обясни Павлова.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Политика
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата