IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Силов фронт срещу Дянков в МС

Министри не му дават да реже привилегии на военни и полицаи

Премиерът и министрите в началото на заседанието на МС в понеделник. Снимка: БТА

Премиерът и министрите в началото на заседанието на МС в понеделник. Снимка: БТА

В остър спор влизат министри от правителството с вицепремиера и министър на финансите Симеон Дянков заради настояването му да се орежат част от привилегиите, които получават при пенсиониране военните и полицаите.

Дянков предлага при пенсиониране да се получават накуп 15 вместо сегашните 20 заплати, но среща силен отпор в кабинета. Срещу финансовия министър фронт организират изпълняващият длъжността министър на вътрешните работи Веселин Вучков, военният министър Аню Ангелов и правосъдният министър Маргарита Попова, става ясно от публикуваната стенограма от правителственото заседание в понеделник.

„Вижте, военнослужещите са получавали 20 заплати далеч преди 1989 г. Защо тъкмо нашето правителство, сега, след изборите, ще трябва да прави това”, пита военният министър Аню Ангелов. „ За мен от политическа гледна точка това е абсолютно необяснимо и не налага нищо. Моят бюджет е намален с 10 милиона, аз с обезщетенията ще се справя”, казва той.

"Това ще предизвика в МВР едно голямо сътресение", казва и Веселин Вучков.

Дянков обаче защитава тезата си. „Много трудно е да се обясни защо всички държавни администратори, примерно финансисти имат до 10 работни заплати, а примерно охраната на съдилищата, ДАНС и т.н. имат 20”, обяснява финансовият министър. 

„В момента има неравнопоставеност, че всички останали държавни служители, митничари, НАП, които също стоят между другото на дъжда, както и някои от вашите служители, получават до 10, всичките учители получават до 10, а вие получавате 20. Смятам, че стъпка от 20 до 15 ще покаже, че всички сме социално ангажирани", аргументира се Дянков.

„Засяга се един много широк кръг работещи във вътрешното министерство. Без никой да чуе тяхното мнение, изведнъж променяме правилата на играта”, негодува и Веселин Вучков.  Ако разпоредбата влезе в сила, той очаква във вътрешното министерство хиляди служители да подадат заявления за напускане. „Само обезщетенията ни ще бъдат над 300 милиона лева”, изчислява и.д. министърът. Лавина от рапорти за освобождаване очаква и военният министър Аню Ангелов.

Тезата на Ангелов и Вучков подкрепя и Маргарита Попова, която отбелязва, че никой не е обсъждал предложението със съдебната система. "Това трябва да се обсъди поне с Висшия съдебен съвет. Тук опира до характера на труда и това е обезпокоително. Дори и за съдебната охрана да е, трябва да се обсъди", смята тя.

„Винаги така се е отлагало и винаги за едните е било 10, за другите е било 20, защото правителство след правителство са се плашили и са казвали точно същото – ще стане огромен проблем и затова нека някои от нас да са по-привилегировани и да имат 20 заплати, пък други като учители, като здравни работници, като еколози, като финансисти, като външни работи и какви ли не, те понеже нямат такава организацията в началото, дайте на тях 10 заплати. Трябва да има социално равенство”, категоричен е Симеон Дянков.

„Предлагам да бъде обратното – да увеличим на тях до 20 заплати, защото това е нещо, което е дадено, господин Дянков. Това е дадено като компенсация за всичко онова, което те правят”, опонира му министърът на отбраната Аню Ангелов.

В този момент се включва премиерът Борисов с въпроса колко пари биха се спестили от намалението.
„ Почти колкото ни трябват за майчинските надбавки от 240 на 270 лева. Аз мога да го поставя и така: или ще имаме увеличаване на майчински надбавки, или ще си позволим в някои сектори да се радват на два пъти повече, отколкото в други сектори, като се пенсионират”, докладва Дянков. 

Борисов предлага помощ при спора. "Аз искам малко да ви помогна в реформата, бидейки горе-долу доста време в МВР. Това, което и самите редови полицаи и редови военни ги дразни, са т.нар. шапкари, чантаджии. Тези определения аз съм ги чул от колегите, с които съм работил в МВР. Голяма администрация, много началници, малко индианци, където викаше един – много вождове – малко индианци”, казва Борисов. 
  
"Аз не мога да разбера защо и ДАНС получават толкова големи заплати – в пъти повече от другите. Познавам работата им, трябва да ви кажа, че във всички случаи в БОП-а, в криминална, тези момчета, където са в задържането и надолу, работата им е много по-опасна, много по-тежка, отколкото в ДАНС, хем ДАНС е на пряко подчинение на мен. Така че десетте милиона, които взимаме от ДАНС, са първа стъпка", продължава премиерът.

Той предлага и своето решение на проблема. "Седнете бързо и офицерите, и войниците, които са на мисия, които имат риск, това да им се запази в пълния обем. Тези в МВР, които изпълняват тези задачи, които ви казах – в пълния обем. И като ги намалим с 5 ще станат 15 работни заплати, което пак е повече от 10", изчислява Борисов.

В крайна сметка обаче Дянков явно губи битката за орязването. След днешното заседание на кабинета военният министър съобщи, че е решено да няма намаляване на обезщетенията за военнослужещите от системата на МО, Националната разузнавателна служба и Националната служба за охрана.

Цивилните служители във военното министерство ще получават при пенсиониране 10, а не 20 заплати.  Към момента от 44 000 души 9000 са цивилни служители, а останалите са военнослужещи, уточни Ангелов.

От МВР също съобщиха, че заплатите при пенсиониране си остават 20.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Политика
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата