IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Корупцията води до рухване на цели социални системи

ОЛАФ обсъжда борбата с финансовите измами на конференция в София

Снимка: БТА

Снимка: БТА

Корупцията е основният проблем, който стои пред политическите и социалните устои на държавата и на обществата. Това каза новоизбраният вицепрезидент Маргарита Попова при откриването на годишната конференция на Европейската служба за борба с измамите ОЛАФ.

"Икономическата и финансовата нестабилност са плод на политически компромиси и на корупция, които водят до рухването на цели социални системи", изтъкна Попова.

Тя заяви, че е дошъл моментът проблемите да бъдат поставени ясно и безкомпромисно. По думите ѝ е необходимо по-дълбоко сътрудничество с разследващите в ЕС в борбата срещу корупцията.

"С недоброто законодателство и с неприлагането му можем да се справим. Но борбата с корупцията е много продължителна и се нуждае от добре подготвени кадри", заяви правосъдният министър. Тя припомни, че в България действа специално звено за разследване на измамите с евросредства, а сега звеното има нужда от кадрово укрепване.

Главният прокурор Борис Велчев изтъкна, че е особено важно при разкриването на злоупотреби с евросредства да се установи участието на длъжностни лица от администрацията. Това според него е и основната слабост в момента.

По думите му българската прокуратура е осъзнала "по един труден начин" важността на проблема със злоупотребите със средства на ЕС.

"В началото прокуратурата се сблъска с неработеща, неподредена и недотам компетентна администрация", каза Велчев, но подчерта, че сътрудничеството се е подобрило.

Обвинител №1 изтъкна, че ОЛАФ е важен партньор, а изборът на службата да проведе конференцията в София е признание за положените усилия на страната ни и за постигнатите резултати в борбата с финансовите измами.

Генералният директор на ОЛАФ Джовани Кеслер акцентира върху значението на сътрудничество между службата и прокурорите в ЕС.

По думите му има силен натиск от всички европейски държави за по-добри резултати при разследването на злоупотребите с европейски средства. "Конкретните резултати от работата на ОЛАФ никога не са били толкова важни и толкова очаквани, както сега", подчерта той.

Кеслер изтъкна, че в новия договор за ЕС е предвидено създаването на европейска прокуратура и ЕК се е ангажирала да внесе предложение за изграждането ѝ. Преди това обаче трябва да се съберат опитът и предложенията на прокурорите в ЕС.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Политика
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата