Премиерът Бойко Борисов призовава парламента да приеме Пакта за финансова стабилност, за да покажем, че не е нужно някой „да ни ръчка с остена“. Това става ясно от публикуваната стенограма на МС от последното заседание в сряда.
На него се обсъжда доклад относно проведеното заседание на Съвета на Европейския съюз по икономически и финансови въпроси. Външният министър Николай Младенов посочва, че са поставени началото на разговорите по проекта за фискален пакт, а предварителният текст е изпратен до ръководствата на парламентарните групи.
„Те понеже имат „шпиони” и щом разберат какво ще правим, излиза Станишев и вика: „Искам да ми предоставят еди какво си”. Аз вчера съм дал разпореждане да го размножат, да го приготвят и да го изпратят днес. В смисъл, като отиде, да кажат: Ето аз му казах и той ни ги прати. И така по всички теми“, вметва Борисов по повод критиките на опозицията, че управляващите не съгласуват действията си с парламента по кризата в еврозоната.
„По-добре да сме моторите сега, ние да го направим, да покажем, че и в Източна Европа има дисциплинирани държави, които могат да направят всичките тези процеси сами, без да ги бие Международен валутен фонд или някой да ги ръчка с остена, казано на български“, казва още Борисов, насърчавайки парламентът да постигне консенсус и промените в конституцията, слагащи таван на бюджетния дефицит и на външния дълг, да бъдат приети.
Следващите заседания на Съвета на Европейския съюз по икономически и финансови въпроси са предвидени за 6 и 11 януари 2012 г., когато ще започнат интензивните технически консултации по въпроса.
Затова Николай Младенов и Симеон Дянков готвят доклад до Министерския съвет, на базата на който ще се внесе проект за решение в Народно събрание.
„Всички да сме подготвени, защото виждате, това е документ, който е, от една страна, изключително важен – да кажеш дали го подкрепяш или не, а в същото време има неясноти в параметрите, които не знаем до какво биха могли да доведат. Дори някои общи формулировки, както министър Трайков забеляза, като обща икономическа политика, звучи много добре, ако това означава, че ще дойдат, примерно, холандските, финландските, швейцарските инвеститори в България, защото са по-добри условията. Но ако те отидат в Китай, а ни кажат, щом е обща икономиката, да направим общи данъците, а ние сме заложили в нашата дългосрочна програма, че ще пазим възможно най-ниските данъци в Европейския съюз към днешна дата.
Затова именно и толкова остро реагирахме за подпомагане на финансово слабите държави и пред Европейския съвет, и още един път го заявих тук на всички делегации, които дойдоха, че държавите, които искат помощ, трябва да си приведат заплатите и пенсиите на нивата на България и тогава да тръгват, както нас, да растат“, повтаря прословутата си теза Бойко Борисов пред министрите и добавя:
„Няма никаква логика дисциплинираните да дават на по-богати недисциплинирани държави. Така че рано или късно този процес ще завърши и затова сме толкова категорични. Не че не сме солидарни, а че в случая не заслужават финансово недисциплинирани държави, които продължават да харчат от общите европейски пари по неразумен начин, да бъдат стимулирани“.
Поради тази причина страната ни е категорично против по темата за петте процента кофинансиране „на тези наши съседи, които не се справят с финансовата си рамка“, обяснява Борисов.
„На министър Дянков съм му възложил ежедневно това да пита: на базата на каква финансово-икономическа логика е взето като решение“, диви се Борисов.
По време на заседанието премиерът намира повод да похвали и парламента, че не се е подвел по популизма на Първанов и е отхвърлил ветото на президента относно пенсионната реформа.
„Защото, ето ги цифрите, безпощадните цифри, които на всеки популист може да му ги дадете да си ги сложи на ревера и да си ги носи, да знае какво се случва от празни приказки, популистки празни приказки, които много се харесват на хората, но носят изключителни нещастия и най-вече обричат държавите на мрак, неразвитие, застой, каквато е била България 20 години.
Защото вместо да се гради инфраструктура, вместо да се правят паркове, да се правят детски градини, да се прави култура, да се прави археология, парите са отивали да покриват ей такива празни обещан
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.