IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Караджова: С рециклирането спасяваме 830 000 дървета

От 1.1.2013 г. - увеличаваща се такса и за по-дебелите найлонови торбички

Снимка: Архив Булфото

Снимка: Архив Булфото

През 2011 г. са образувани над 320 000 тона отпадъци от опаковки, като предварителни данни сочат, че повече от 60 на сто от тях са оползотворени и изгорени в инсталации с оползотворяване на енергията.

Това каза в интервю за БТА министърът на околната среда и водите Нона Караджова.

Ефектът върху природата от рециклираните количества отпадъци от опаковки през 2011 г. може да се изрази количествено така - през следващата година ще бъдат спасени от изсичане над 830 000 дървета, ще се спестят повече от 130 млн. квч. електроенергия, 2 млрд. литра питейна вода, 160 000 барела петрол, обемът на депонираните отпадъци ще се намали с над 120 000 куб. м, посочи Караджова.

Водят се преговори за сключване на нови сделки за продажба на държавните квоти на парникови газове, след като сключената пилотна сделка с Австрия е активирала интереса и на други купувачи.

От 1 януари 2013 г. ще бъде въведена прогресивно увеличаваща се продуктова такса и за по-дебелите найлонови торбички с минимална дебелина от 30 микрона.

От страна на Министерство на околната среда и водите /МОСВ/ и от нормативната уредба по околна среда не произтичат пречки за функционирането на съществуващите писти и въжени линии на Витоша, коментира Нона Караджова. Аз лично смятам, че ръководен принцип в решаването на обществения казус трябва да остане необходимостта от развитие на туризма в района на Витоша в хармонично съжителство на човека с природата, добави тя.

В процес на оценка от експертите на оперативна програма "Околна среда" /ОПОС/ са 52 проекта в секторите "Води" и "Отпадъци", а през следващата година се очакват още близо 80 проекта.

Екоминистърът очаква евросредствата за околна среда да бъдат договорени до края на следващата година в пълния си обем.

Към момента са определени няколко приоритетни области за еврофинансиране през следващия програмен период - ефективното управление на ресурсите, подобряване качеството на въздуха чрез намаляване на емисиите парникови газове, борбата с климатичните промени и опазването на биологичното разнообразие. Ще продължи и изграждането на ВиК мрежи и пречиствателни станции.

Ще вървим към засилване ролята на държавата и по отношение на собствеността, и по отношение на контрола на водните съоръжения, за да бъде защитен публичният интерес в този национално  приоритетен сектор. Водната стратегия ще бъде представена за разглеждане в Съвета за развитие към Министерския съвет след Нова година, през януари, посочи Караджова.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Политика
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата