Сигналите за опорочаване на тазгодишния вот за органи на местно самоуправление са в пъти повече от тези при вота за президент и вицепрезидент. Това сочи анализ на Института за развитие на публичната среда /ИРПС/, публикуван на сайта на института.
До извода неправителствената организация стига, след като са анализирани всички сигнали за нередности по изборите, подадени на сайта fairelections.eu
Основен проблем според анализа и на първия, и на втория тур на изборите са били нарушенията, свързани с нередности в организацията на изборния процес.
Провеждането на избори "две в едно" безспорно се отразява и върху качеството на изборния процес, конкретно свързан с избора на президент и вицепрезидент, анализират от ИРПС.
Проблемът с т.нар. "забранителни списъци" и произтичащата от него невъзможност големи групи от граждани да упражнят конституционното си право на глас е един от основните проблеми в организацията на изборния процес, твърдят от института.
Вторият основен проблем, свързан със сигналите за нередности в организацията на изборния процес, е тайната на вота или гласуването с прозрачна бюлетина. Тук според анализа съществува проблем, конкретно свързан с осигуряването на тайната на вота при изборите за президент и вицепрезидент.
Половината от подадените сигнали на сайта съдържат твърдението, че бюлетината, с която се гласува за президент и вицепрезидент, е прозрачна и не осигурява тайната на вота.
От 15 август до 30 октомври са постъпили общо 324 сигнала за нередности. Малко повече от половината са свързани конкретно с провеждането на избори за местни органи на властта. 72 сигнала съдържат твърдения за нарушения на изборния процес изобщо – без да се прави разлика между изборите за президент и вицепрезидент
и изборите за местна власт.
За проблеми и нередности в организацията на изборния процес са подадени 105 сигнала. От тях с най-голям процент са свързани с така наречените "забранителни списъци" . Сигналите са за невъзможност да се упражни правото на глас, основно на изборите за кмет и общински съветници.
На второ място са сигналите, свързани с нарушения на тайната на вота - гласуване с прозрачни бюлетини.
Следващият дял от сигналите за нарушения са свързани с предизборната кампания - 26,9 на сто от всички сигнали.
Преобладаващата част от сигналите в тази група са за нарушения на нормите за предизборна агитация - 95,6 на сто.
33 сигнала са свързани с купуването на гласове.
Преобладаващата част от тях са провеждането на избори на органи за местна власт.
За неправомерен натиск върху избирателите са подадени 16 сигнала. Приблизително такъв е и размерът на сигналите, свързани с т. нар. контролиран вот. С изборен туризъм са свързани 3,2 на сто от получените сигнали.
(БТА)