"Лихвите в една държава трудно могат да бъдат свалени с административни мерки. Свалянето на лихвите зависи от икономиката", обяви президентът Росен Плевнелиев след срещата си с Управителния съвет на Българската народна банка.
Само преди два дни финансовият министър Симеон Дянков обяви, че е готов с мерки за понижаване на лихвите по кредитите на българина. Предложенията му са три – лихвите да се определят на основата на EURIBOR и SOFIBOR, промяна и премахване на таксите при усвояване на кредити, и регулация на малките кредити под 400 лв.
"Идеята да се регулират по-добре малките креди до 400 лв. от гледна точка на повече регулация, повече правила, за мен лично е добра, защото повече прозрачност означава повече права и по-голяма защита на интересите на хората. Всички останали идеи нека бъдат добре обосновани, да се дебатира по тях и чак тогава президентската институция ще излезе със становище", коментира президентът.
На свой ред шефът на БНБ заяви, че централната банка не определя лихвите отдавна - от 1 юли 1997 г.
"Тогава политическата класа реши, че основният фактор, за който трябва да следи БНБ, е стабилността на националната валута, тъй като това е най-важното нещо, особено за малки икономики, каквато е нашата страна", обясни той.
"Централната банка с огромната си експертиза и опит винаги е била един добър партньор на правителството. Когато видим нещо на масата и ако бъдем поканени да си кажем мнението, ние ще бъдем едни добри партньори за обсъждане. Винаги има нещо за подобряване", коментира Искров.
След тези му думи на Искров - Плевнелиев обяви, че не изключва възможността президентството да организира дискусия по идеите на Дянков
Държавният глава похвали БНБ и изтъкна, че банковият сектор в България е стабилен, добре капитализиран, банките у нас имат ликвидност двойно по-голяма от средната в европейските банки, регулаторът е силен и консервативен.
По думите му българската държава трябва да продължава да работи за репутацията на банковата система.
Това беше първата среща на Росен Плевнелиев с ръководството на централната банка.
"Целта на срещата бе да направим необходимите комуникационни канали по всички нива между президентството и БНБ, за да може през 2012 г. – която е много важна за България, двете институции да работят заедно, да обменят идеи. Правителството, президентството и БНБ трябва да използват капацитетите си за това страната да има качествена, работеща програма за развитие България 2020", посочи президентът.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.