IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Спретнаха опозиционна комисия за случая "Мирослава"

Каква е легитимността на тази алтернатива, питат от ГЕРБ

Снимка: архив, БТА

Снимка: архив, БТА

Парламентарната опозиция се обедини в алтернативна комисия, която да разследва случаите на полицейско насилие и нарушаване на гражданските права.

Комисията ще работи паралелно с официално създадената анкетна комисия за проверка на случаи на полицейско насилие, в която от опозицията отказаха да излъчат свои представители. Алтернативният орган ще започне работа със случая с Мирослава Николова от Перник.

„Тревожат ни опасенията на обществеността и медиите, че нарушенията са станали със съучастието на органите на МВР, коментира Иван Костов.

Затова целта е да се проверят действията на МВР и други ангажирани с тези нарушения институции.

„Не мога да си представя как четирима представители на ГЕРБ, работили в МВР, ще изготвят доклад, уличаващ техни бивши колеги. Не случайно предложихме съставът на комисията да е на паритетен принцип. Не случайно не участваме в състава на онази комисия, тя по-скоро цели да замете следи, отколкото да стигне до истината, заяви от своя страна и червеният депутат Михаил Миков.

"Опозиционната" комисия е на паритетен принцип с участието на по двама депутати от парламентарните групи и един независим.

Отправена е и покана към ГЕРБ да посочат и свои двама представители. В момента в комисията участват Иван Костов и Йордан Бакалов от Синята коалиция, Христо Бисеров и Неджми Али от ДПС, Огнян Стоичков и Явор Нотев от "Атака", Михаил Миков и Ангел Найденов от Коалиция за България. Представител на независимите е Георги Терзийски.

Депутатите не се притесняват, че комисията им не е гласувана в пленарна зала, защото всеки народен представител има право да извършва проверки и да се обединява с други свои колеги за тази си дейност.

Точно с това обаче управляващите атакуваха намеренията на опозицията.

„Каква ще е легитимността на алтернативната комисия на опозицията за проверка на изнесените в медиите случаи на полицейско насилие“, попита председателят на временната анкетна комисия Красимир Ципов от ГЕРБ.

Ципов поиска отговор и в какво качество колегите му ще измерват обстоятелствата по случая с убийството на Мирослава от Перник например, където има две неприключили досъдебни производство. Като разследващ орган ли ще работи опозиционната комисия, ще се произнесе ли като съд, добави той.

Ципов попита още съпредседателя на Синята коалиция Иван Костов дали е вярно, че негов сътрудник е ходил в секретното деловодство на парламента, за да чете стенограмите от заседанието на анкетната комисия, както и с какво ниво на достъп разполага този човек.

„Неоснователни са твърденията, че целта ни е да заметем всички факти и обстоятелства, за пореден път декларира Красимир Ципов.

Според него е интересен форматът на контракомисията - в нея влизат хора, които от години не си говорят, сега застават рамо до рамо.

„Работа ли е на депутатите да събират доказателства и да се произнасят вместо прокуратурата, коментира още Красимир Ципов.

Костов и Миков заявиха, че членовете на комисията ще посетят Перник, за да се срещнат с близки на убитото момиче, както и ще търсят факти, с които не се занимава официалната комисия на ГЕРБ.

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Политика
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата