Точно 57 са жените депутати в 41-то Народно събрание. Навръх празника на жената 8 март те признават, че са все още малцинство в парламента, но не разчитат на привилегии заради пола си.
Според статистическата справка жените в 41-то Народно събрание са 57 или 23,75 на сто, а мъжете-депутати – 183 или 76,25 процента.
Броят на жените е пропорционален на числеността на парламентарната група, към която принадлежат, издават още цифрите.
В най-голямата ПГ – тази на ГЕРБ, от 117 народни представители 40 са от нежния пол. Седем дами радват с красотата си колегите си от Коалиция за България, която наброява общо 40 депутати.
В ДПС нежността и чарът са "привилегия" на 4-те жени от групата, в която влизат 35 народни представители. Една дама има в Синята коалиция - сред 14 депутати, една е и в "Атака" - сред 10 народни избраници.
Четири са жените между 24-мата независими депутати.
Най-опитната сред дамите народни представители е Екатерина Михайлова от Синята коалиция, която има опит от 6 парламента, като се включи и 41-то Народно събрание. В четири парламента са представителки Емел Етем от ДПС и Емилия Масларова от левицата. Меглена Плугчиева от Коалиция за България пък е народен представител в 3 парламента.
Въпреки младостта си и липсата на парламентарен опит досега Моника Панайотова от ГЕРБ е убедена, че да си жена-депутат в българския парламент не е драма.
"Мисля, че няма разлика между половете, въпросът е до усещането у колегите - важен е начинът, по който се подхожда към работата", споделя тя пред БТА.
За себе си казва, че не би могла да се оцени отстрани, но дава всичко по силите си.
"Стремя се да съм адекватна на отговорността, която ми е делегирана от хората и от партията, на която съм представител", обяснява Моника Панайотова.
Тя определя стила си на обличане като спортно-елегантен, който да й дава удобство, но и да не й пречи на работата.
"Винаги съм гледала да съм с ниски обувки, за да мога бързо да стигам от едно място на друго“, признава с усмивка тя.
Активният политически опонент на управлението на ГЕРБ в парламента - „червената“ Корнелия Нинова не прави разлика между това дали жената е депутат или има друго обществено занимание.
"Работата винаги изисква дисциплина, усилия, четене, риторика. Доволна съм от мъжете от ПГ на КБ, те са джентълмени“, хвали колегите си Нинова.
"Начинът на обличане и поведение не съм променила, но кръгът на приятелите ми намаля", споделя Корнелия Нинова.
Елегантните костюми, с които е облечена на работното си място - Народното събрание, са станали отдавна част от стила й.
"Работата, на която и преди съм била - следовател, директор на предприятие, изискваше този стил и това ми е налагано през годините", отбелязва Нинова.
"Пожелавам на жените да бъдат уважавани, обичани съпруги и приятелки", е посланието на Корнелия Нинова към българките за празника.
"Не че имаме някакви предимства пред мъжката част в парламента, но мисля, че всяка жена депутат се чувства достатъчно на място", коментира и експертът на ДПС по здравните теми д-р Нигяр Джафер.
Според нея предимствата на жените в политиката са малко.
"Ние имаме качества, които ни дават малки предимства, например нашата сговорчивост, диалогичност, това, че сме по-приземени и реалисти, за разлика от много мъже", посочва Джафер.
Тя не смята, че жените в политиката са подценени, но е на мнение, че все още по високите етажи на властта не се залага толкова много на жените.
Джафер признава, че малко или много стереотипът й на живот се е променил след влизането в Народното събрание.
"Най-малкото трябва да се съобразяваме с протокола и да се обличаме по-официално, което не винаги е съвсем удобно“, казва тя.
Нигяр Джафер пожелава на жените да бъдат себе си и да не се опитват да се правят на мъже.
"Господ ни е създал да сме носители на чисто женското начало, да не забравяме, че притежаваме качествата, които имат и мъжете, но и още нещо - да залагаме на това", уверена е тя.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.