Сферата на публичните финанси, данъците и търговията са силните страни на българската икономика. Една от основните слабости, типична за цяла Европа, е демографската картина, а специфична за страната ни опасност е влошаващото се висше образование.
Това посочи в лекцията си вицепремиерът и министър на финансите Симеон Дянков по време на представяне на доклад на Световната банка за европейския икономически модел.
"България има стабилни публични финанси, стабилна банкова система, а данъчното ни бреме е най-ниското в Европа", посочи Дянков.
През 2011 г. държавата е събрала под 27% от БВП, докато средното за Европа равнище е около 40%, отбеляза финансовият министър. Това по думите му означава, че държавата не се меси в икономическия живот и това е плюс.
"Ако икономиката започне да се развива по-бързо, можем да преодолеем отрицателния демографски прираст чрез привличане на работна ръка отвън", смята Дянков.
Той даде пример със САЩ, където 30-40 на сто от икономическия растеж се дължи на работна ръка отвън.
Дянков твърди, че българската енергетика е един от най-нереформираните сектори в икономиката. По думите му затова е добре 20% от Българския енергиен холдинг /БЕХ/ да мине в частни ръце – "за да стане по-прозрачен и да има смислен дебат какъв вид енергия да произвеждаме", аргументира се той.
Българската инфраструктура от минус в последните години започва да се превръща в плюс и в бъдеще ще бъде предимство за растежа, прогнозира финансист №1.
"Външна опасност за българската икономика е Гърция, тя за години напред ще остане един от най-слабо развиващите се региони в Европа и това ще ни влияе отрицателно", смята Дянков.
Друга опасност, която трябва да преодолеем според него е, че все повече млади хора заминават да следват в чужбина и нивото на българското висше образование пада.
"Ние непрекъснато губим от това и върху висшето образование трябва да се фокусираме", призова Симеон Дянков.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.