След като във вторник вечерта пред местен телевизионен канал румънският външен министър Кристиан Дяконеску съобщи, че има "спорна зона" по границата между Румъния и България, а вчера министерствата на външните работи на двете страни излязоха с изявления по темата, в румънските вестници днес има редица коментари и публикации по този въпрос.
Вестниците "Ромъния либера" и "Адевърул" цитират мнението на дипломатически източници, според които спорният участък между Румъния и България се намира на пътя на газопровода "Южен поток".
Посочва се и мнението на дипломатическите източници, цитирани от агенция Медиафакс, че при решаване на спора в полза на Румъния това ще осигури предимство на Букурещ по отношение на проекта "Набуко".
Изданията отбелязват, че това не е единственият въпрос с България, свързан с границите, и посочват, че според цитираните дипломатически източници Букурещ има предвид и предоговаряне на границата по река Дунав.
Вестниците обръщат внимание и на разминаването в информацията, която предоставят двете министерства на външните работи във връзка с водените до момента преговори за делимитация на морските територии. Според румънската страна преговорите се водят от 1994 г. и до момента са се състояли 14 кръга, а според
говорителката на българското външно министерство спорът е от повече от 20 години и до момента са се състояли 17 кръга преговори.
Вестник "Евениментул зилей" цитира мнението на бившия министър на външните работи на Румъния Теодор Баконски, който бе отстранен от поста през януари и на негово място бе назначен настоящият първи дипломат на Румъния Кристиан Дяконеску. Баконски казва, че не разбира защо Дяконеску вади наяве спора с България, пише "Евениментул зилей". По думите на Баконски спорът с България не е "голяма работа" и се отнася само до "малка площ".
"Ромъния либера" съобщава още, че България преговаря с Exxon Mobil за отдаването на концесия на спорната площ с Румъния за евентуални находища на въглеводороди. Спорът между Румъния и България за участък в Черно море, обявен от румънския външен министър Кристиан Дяконеску, се отнася до зона от около 300 кв. км, пише "Ромъния либера", като се позовава на румънския информационен сайт Хотнюз.
Вестникът задава въпроса какъв е залогът за актуализирането на този спор при положение, че преговорите се водят от 1994 г. и посочва, че България води преговори с Exxon Mobil за концесия на участъка, а освен това той се намира на трасето на "Южен поток".
Според дипломатически източници, говорили пред Хотнюз, Румъния ще отнесе спора към съда в Хага, ако не се постигне споразумение на следващия кръг преговори. В информацията се напомня, че "Южен поток" е руска инициатива, която конкурира "Набуко".
"Ромъния либера" публикува днес и коментарен материал по темата под заглавие "Русия и залозите на Румъния в спора с България". Румъния не иска да пропусне влизането в "Южен поток" и изглежда сега е дошъл моментът за влизане във финалната комбинация: ако българите не искат да преговарят за определяне на границата с Румъния, тогава целият проект "Южен поток" ще бъде блокиран, защото Букурещ ще отнесе проблема към Международния съд в Хага, се посочва в материала на Сабина Фати, пише БТА.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.