Ако България и Румъния не постигнат успех при преговорите за 17-километровата спорната зона от черноморския шелф, въпросът може да бъде отнесен в Международният съд в Хага или в Международния трибунал по морско право в Хамбург.
Това заяви държавният секретар в румънското външно министерство Богдан Ауреску в интервю за румънската агенция Аджерпрес, цитирана от БТА.
Преди дни стана ясно, че София и Букурещ водят преговори за 17-километрова зона. От българското Външно министерство веднага уточниха, че те текат от 20 години и този въпрос не е новост.
Ауреску обаче предложи като най-подходящ за решаване на казуса метода на равноотдалечеността, който се използва от Международния съд в Хага.
Той подчерта, че преговорите по тази тема са започнали още през 1994 г. Държавният секретар в румънското външно министерство допълни, че единственият нов елемент е фактът, че въпросът е станал публичен.
"От румънска гледна точка реалният проблем е, че няма напредък в преговори, които би трябвало да решат много бързо това морско делимитиране”, обяснява Ауреску.
Той определя спорната територия като ”изключителната икономическа зона”.
Ауреску посочи, че Румъния би искала следващият 15-ти кръг от преговорите по темата, планирани да се състоят тази година в Букурещ, да се проведат възможно най-скоро.
Той подчерта, че желанието на румънската страна е решаване на спора чрез преговори, но в случай, че те не дадат резултат, и ако двете страни са съгласни, може да потърсят други начини за решаването му, включително да прибягнат до трета страна като Международния съд в Хага или Международния трибунал по морско право в Хамбург.
Ауреску не коментира появилата се информация, че спорната територия е част от трасето, през което ще преминава "Южен поток".
Държавният секретар на румънското външно министерство заяви, че проектът "Южен поток" не е в достатъчно напреднала фаза, че да може да се каже със сигурност откъде ще мине през Черно море.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.