IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Росатом губи договор за АЕЦ за първи път след "Фукушима"

Руски природозащитник за съмнения за сигурността на АЕЦ "Белене"

За пръв път след миналогодишната авария в японската АЕЦ "Фукушима-1" Росатом губи договор с чужбина за изграждане на АЕЦ. Снимка: архив, Булфото

За пръв път след миналогодишната авария в японската АЕЦ "Фукушима-1" Росатом губи договор с чужбина за изграждане на АЕЦ. Снимка: архив, Булфото

Причина за решението на България да се откаже да строи АЕЦ „Белене“ и вместо нея да изгради газова електроцентрала „бяха високата стойност на проекта, фактът, че е разположен в сеизмична зона и съмнения по повод сигурността", пише в електронното издание "Газета" руският природозащитник Владимир Сливяк.

За пръв път след миналогодишната авария в японската АЕЦ "Фукушима-1" руската държавна корпорация "Росатом" губи договор с чужбина за изграждане на АЕЦ, отбелязва авторът. Според него "по-нататъшни загуби и щети за репутацията могат да бъдат избегнати само по един начин - да се въведе забрана за осъществяване на проекти в зони с висок сеизмичен риск".

Веднага след началото на ядрената авария в АЕЦ "Фукушима" през 2011 г. Европейската комисия заяви, че ще разгледа повторно проекта за българско-руска атомна централа, веднага щом се намери нов инвеститор за нея. Оттогава инвеститори не се появиха, затова пък май започват да се сбъдват прогнозите, че японската авария ще доведе до отказ от редица проекти за нови АЕЦ, коментира Сливяк.

"Версията", че новият реактор ще бъде инсталиран вместо в Белене в Козлодуй, "явно е била създадена, само за да прикрие тлъстото петно върху репутацията на "Росатом", твърди природозащитникът.

Подобно развитие на събитията изглежда почти невероятно – за целта трябва да се разработи изцяло нов проект, да бъдат направени всевъзможни експертизи, посочва авторът и предупреждава за "нов сблъсък със съпротивата на обществеността".

"Част от оборудването вече е извозено от Белене. За всичко необходимо ще са нужни поне десет години. Едва ли някой ще пожелае да чака толкова", добавя той.

Владимир Сливяк напомня и "втората версия", представена "съвсем теоретично" от шефа на "Росатом" Сергей Кириенко пред журналисти на 23 март - "неизползваното оборудване да бъде изпратено в друга държава, примерно Турция". Екологът се пита как ще реагират турските власти по повод "доставки на оборудване, от което са се отказали в друга страна", включително "поради съмнения, свързани със сигурността".

"Турските власти впрочем от 30 години насам правят опити да построят АЕЦ "Ак кую", но досега обществената съпротива надделяваше. Как ли ще се развият нещата сега?", допълва руският природозащитник в "Газета", цитиран от БТА.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Политика
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата