Изборът на магистрати за членове на Висшия съдебен съвет трябва да стане по-прозрачен, настоя министърът на правосъдието Диана Ковачева.
На редовното заседание на Министерския съвет днес бяха предложени изменения и допълнения в Закона за съдебната власт.
По думите на Ковачева промените в закона са провокирани от продължаващата реформа в съдебната власт.
Според нея в момента има доста критики за това, че изборът на магистрати във ВСС не е достатъчно прозрачен.
През октомври тази година изтича мандатът на сегашния Висш съдебен съвет и предстои избор на нов.
В промените се предвижда кандидатите за членове на ВСС да бъдат публично номинирани и всеки магистрат да има право да предлага кандидатура.
Автобиографиите, атестациите за работата на кандидат-членовете и мотивите за номинирането им ще бъдат публикувани, за да бъдат запознати всички с предишната им дейност.
Предвижда се да се въведе и пряк избор за членове на ВСС. Това обаче няма как да стане през октомври, защото трябва да се разработи специален софтуер, поясни Ковачева.
Това по думите й ще отнеме време и най-вероятно този софтуер ще бъде готов за избора на по-следващия състав.
Ковачева обясни, че няма как прекият избор да се въведе от този октомври, защото е невъзможно програмата да се разработи толкова бързо и не може всички магистрати да бъдат събрани на едно място, за да дискутират и избират кандидатите.
"Това на практика би блокирало съдебната система", обясни Диана Ковачева.
Министърът иска да вкара магистрати в активна възраст във ВСС.
По тази причина в промените в закона се предвижда успешно приключилите мандата си членове на Съвета да бъдат повишавани с една степен.
Според нея в момента в рамките на 9 години членовете на ВСС не могат да преминат напред в кариерното си развитие.
По думите на Ковачева промяната ще стимулира активните магистрати да се включат в работата на ВСС. В противен случай има риск членове да стават само "магистрати в залеза на кариерата си".
Правосъдният министър уточни, че под успешен мандат се разбира завършен мандат.
В пакета от промените в Закона за съдебната власт се предвижда и създаването на специален орган, който да разглежда жалбите на българските граждани за бързо правораздаване.
Ковачева обясни, че тази промяна е провокирана от критиките от Европейския съд по правата на човека в Страсбург.
Органът ще решава казусите за около 6 месеца, за разлика от съда в Страсбург, където подобни дела се точат по 6-10 години.
Правосъдният министър уточни, че това ще спести на страната ни разноските по делата в Европейския съд, но обезщетенията ще бъдат адекватни на база на това, което биха получилите българите, ако казусът се гледа в Страсбург.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.