Решението на правителството на България за прекратяване строителството на АЕЦ „Белене“ и прехвърляне на закупеното оборудване на площадката на АЕЦ „Козлодуй“ имаше повече политически, отколкото обмислен технико-икономически характер.
Това заяви генералният директор на руската държавна корпорация „Росатом“ Сергей Кириенко, цитиран от ИТАР-ТАСС.
„Бяхме готови да изпълним условията по договора, готови за решението на правителството на България“, каза Кириенко.
„По-голямата част от оборудването /за АЕЦ „Белене“/ е готова, друга част е в процес на изготвяне, договорите със заводите са сключени, трябва да се взимат решения – или те ще заплатят това оборудване, като това са големи суми, общият обем на поръчаното оборудване и работите е близо 1 милиард евро, това оборудване трябва или да се плати, или трябва да се отиде на разтрогване на договорите и на предприятията да бъдат платени неустойки. Това е въпрос на възложителя“, обясни ситуацията Кириенко.
Според него е възможно поръчаното оборудване да бъде предадено на АЕЦ „Козлодуй“.
„За „Козлодуй“ обаче няма нито проект, нито лиценз, нито разрешение за строителство“, каза шефът на „Росатом“. Срокът за адаптиране на това оборудване за „Козлодуй“ е 5-7 години, „но не е ясно какво ще стане с оборудването през това време“. Освен това на площадката на „Козлодуй“ се планира един блок, а не два и цялото оборудване няма да може да бъде пренесено там, каза Кириенко.
В тази връзка, заключи той, „решението на българското правителство имаше политически характер, а не обмислен технико-икономически“.
„Ние засега не усещаме от българските си партньори обмисленост и готовност за по-нататъшни стъпки“, заяви той. „Отнасяме се с уважение към решението на ръководството на България, но докато не се видят следващите стъпки, изглежда, че българската страна не разбира добре какво означава да се прехвърли оборудването в „Козлодуй“, което ще правят те“, заключи Кириенко.