Временната парламентарна комисия, която преразглежда текстовете на приетия в началото на годината мораториум върху добива на шистов газ, ще обсъди на заседанието си в четвъртък нови текстове, свързани с техническите параметри на този добив.
Депутатите ще разискват предложените от министерството на икономиката текстове, които предвиждат да отпадне ограничението за степента на налягане, използвано при нагнетяването на течните субстанции при сондажите на нефт и газ, въведено с мораториума върху шистовия газ.
Заседанието е насрочено за 10 май, съобщи за Investor.bg председателят на комисията Диан Червенкондев.
Депутатът уточни, че след първото заседание на комисията са получени становищата на Министерството на икономиката, енергетиката и туризма, на много браншови асоциации, институти и учени, които настояват за редакция на спорната точка първа от мораториума. Забраната се отнася и за всякакви сондажи на дълбочина над 200 метра.
Целта е тези текстове да отпаднат, за да се възстанови конвенционалният добив на природен газ. По този начин ще може да се съхранява синьо гориво и в хранилището в Чирен, което също беше блокирано заради невъзможността да се използва технологията за нагнетяване на природния газ, допълни Диан Червенкондев.
След като в началото на годината парламентът прие мораториума, първи експертите от Минногеоложкия университет и БАН предупредиха, че възприетата формулировка ще блокира и конвенционалния начин за получаване на газ.
Според природозащитниците обаче мораториумът не спира нито конвенционалните сондажи, нито дейностите в Чирен. Опасенията сред противниците на технологията за добив на шистов газ са, че се подготвя политическо решение за промяна на мораториума и дори за неговата отмяна.
Еколозите настояват забраната за проучване и добив на шистов газ да бъде регламентирана със закон.
Още икономически новини от България четете в Investor.bg
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.