БСП ще промени конструктивното си отношение към президента Росен Плевнелиев, ако той не наложи вето на промените в Закона за горите. Това ще е тест за него, заяви в парламента лидерът на БСП Сергей Станишев.
Промените в закона улесняват строежа на ски комплекси на територии от горския фонд без промяна в предназначението на земите. Еколозите твърдят, че с приетия окончателно закон ще се увеличи значително изсечената и застроена площ в защитените територии и горите. Затова два поредни дни те блокираха „Орлов мост“ в София, като планират тази вечер и трети протест.
Законът за горите е един от 60-те лобистки закони на ГЕРБ, които бяха приети в това Народно събрание и затова предизвика толкова бурни обществени протести и реакции, смята Станишев.
„Бойко Борисов каза, че всичко се прави за скиорите – този сезон, който мина, съоръженията на Витоша не работеха. Това е продължение на политиката на Бойко Борисов като кмет от 2007 г. Това беше чиста форма рекет на българското общество и парламент. Ще искаме среща с президента Росен Плевнелиев и неговата позиция за налагане на вето”, отсече лидерът на БСП.
Според него ГЕРБ отваря широка порта за строеж на какво ли не и за изсичане на българските гори, при това без държавата да получи каквото и да било възмездие и средства от тази дейност.
„Абсурдно е да се мисли, че само министърът на земеделието може да готви проекти, свързани с горите”, заяви от своя страна и червеният депутат Михаил Миков.Той постави въпроса и за безконтролния добив от малките участъци гори. „Могат да се изсичат гори до 20 декара без горскостопански план”, поясни Петър Курумбашев.
Той предупреди, че ще могат да се изграждат всякакви съоръжения. „Може да построите стадион „Васил Левски” на финала на една ски писта”, изтъкна депутатът и добави – „Този закон отменя смисъла на регулацията”.
Димчо Михалевски даде друг пример: ако инвеститор иска да изгради санаториум във вископланинската част на горите, ще трябва да плати няколко милиона за промяна на предназначението. Ако някой иска на същия терен да построи ски писта, няма да плати.
Лидерът на БСП отново повтори тезата си, че ако няма президентско вето, партията ще сезира Конституционния съд и ще се обърне към ЕК.