IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Който има пари за кола, има и за осигуровки, заинати се Атанасова

Министърът пресметна, че над 1 млн. българи не са здравноосигурени

Който има пари за кола, има и за осигуровки, заинати се Атанасова

Атанасова държи на поправките в Закона. Снимка: архив Булфото

Който има пари да си купи кола или апартамент, значи има средства да си плати здравните осигуровки, обясни министърът на здравеопазването Десислава Атанасова.

Коментарът й дойде по повод приетите в НС на първо четене промени в Закона за здравното осигуряване. Те предвиждат разпоредителни сделки със собственост да могат да се извършват само срещу удостоверение от Националната агенция за приходите (НАП) за платени здравноосигурителни вноски.

Опозицията се противопостави на тези текстове, а сините депутати дори ги обявиха за противоконституционни.

Днес обаче Атанасова категорично отхвърли тези твърдения и обяви, че за нея промените в закона не противоречат на основния закон на страната.

Тя обясни, че над 1 млн. българи не са здравноосигурени. По думите й страната ни има солидарна здравна система и е редно всички да плащат вноските си. Според Атанасова до тази мярка се е стигнало, защото досегашните просто не действат.

По изчисленията на здравния министър дори половината от този 1 млн. здравнонеосигурени да платят вноските си, това ще вкара в бюджета на здравната каса близо 300 млн. лева, които могат да бъдат дадени за по-голям достъп до лекарства.

Атанасова коментира още, че Министерство на здравеопазването е взело много мерки за намаляване на цените на лекарствата.

Днес фармацевтите се събират, за да решат как ще протестират срещу намаляването с 2% на надценката на медикаментите. От бранша смятат, че това ще е голям удар по бизнеса им, а същевременно няма да доведе до съществена промяна за потребителите.

Министър Атанасова отхвърли твърденията, че орязването на надценката ще повлияе зле на бизнеса на фармацевтите.

Според нея има три ценови групи за лекарства – от 0 до 10 лв, от 10 до 30 лв. и над 30 лева. Тя обясни, че при различните групи промяната в надценката ще се отрази различно, но се съмнява да има пагубен ефект върху бизнеса на аптеките.

Тя призова още профсъюзите и работодателите да се върнат на масата за преговори за колективния трудов договор в сектор Здравеопазване.

Вчера анонсираното от Атанасова подписване на договора, който предвижда повишаване на заплатите на медицинските работници с около 20 на сто, не се случи. Причина за това стана спорен текст, който гарантира финансовата стабилност на лечебните заведения.

Профсъюзите отказаха да подпишат, защото по думите на представителите им те не отговарят за финансовата стабилност на болниците.

Десислава Атанасова обясни, че не вижда заплаха за бюджетите на болниците при увеличаване на заплатите. По нейните думи подписването на този договор е изключително важно за младите лекари, които сега постъпват на работа.

Финансовият министър Симеон Дянков подкрепи колежката си за увеличаването на заплатите на лекарите. Той обясни, че болниците имат достатъчно пари, за да отпуснат по-високи възнаграждения, защото и в момента медицинският персонал получавал големи бонуси извън работните си заплати.

Дянков даде за пример "Пирогов", където лекари получавали средно 850 - 900 лева заплата, а впоследствие се оказвало, че с всичките добавки получават много повече.

Той обясни още, че вдигането на основните заплати на лекарите ще изкара финансите на светло и ще премахне раздаването на ДМС-та.

Министърът все пак уточни, че няма как да задължи болниците, които са общински например, да подпишат договора. По думите му това може да стане само в държавните болници чрез борда на директорите.

Симеон Дянков смята, че щом другите лечебни заведения видят колко добре работи прозрачната система в държавните болници, постепенно и те ще я възприемат.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Политика
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата