„Обективен доклад“ - това беше най-често чуваната фраза по време на пресконференцията в Министерския съвет с участието на вътрешния министър Цветан Цветанов, правосъдния Диана Ковачева, външния Николай Младенов и изненадващото включване на премиера Бойко Борисов.
По първоначална информация премиерът не трябваше да присъства на брифинга, но в последния момент променил намерението си.
Тримата министри и Борисов се обединиха около твърдението, че годината и половина, която остава до следващия доклад на Брюксел за България, е „толеранс“, за да може страната ни да изпълни предприетите реформи.
Премиерът изрази съжалението си от липса на политическа класа в България. Той припомни, че днес по време на заседанието на Министерския съвет, е поканил предишните управляващи да се включат в пресконференцията.
По думите на Борисов включването на бившия премиер Сергей Станишев и представители на предишното правителство би дало изключително положителен сигнал към европейските ни партньори.
Премиерът протегна за пореден път ръка и към Синята коалиция, наричайки ги „нашите партньори“.
Борисов определи като „странно искане“ вота на недоверие, който БСП и ДПС обявиха, че ще внесат. По думите му по този начин му се предоставя прекрасна трибуна, за да поговори за безобразията, които са правели предишните управляващи.
Премиерът на няколко пъти подчерта, че основна вина за негативните критики в доклада, който беше оповестен официално днес, носи правителството на Тройната коалиция. Като пример той даде Закона за амнистията, приет в края на мандата на Станишев през 2009 г.
По думите на Борисов този закон е позволил прекратяването на почти 500 дела за корупция. Премиерът не пропусна да напомни, че сегашният Висш съдебен съвет също е избран по време на управлението на предшествениците му.
Основните критики в Доклада на Европейска комисия за напредъка на България са свързани именно с пропуски в борбата с корупцията и работата на съдебната система.
Министър Цветанов от своя страна пък не пропусна да спомене кога е влязъл в сила мониторингът - през 2007 г., пак по време на управлението на Тройната коалиция.
По думите на вицепремиера това показва, че през този период е имало сериозен проблем в институциите, а от тогава правителството на ГЕРБ е успяло да реши много проблеми.
„След 2010 г. е започнала интензивната борба с организираната престъпност“, зачете Цветанов част от доклада.
Той все пак спомена, че има какво още да се направи в борбата с престъпността, но обясни, че „това не може да се свърши за една-две години“.
И Борисов и Цветанов отчетоха, че спора на вътрешния министър със съдия Мирослава Тодорова е оказал негативно влияние върху доклада от Брюксел. И двамата обаче категорично отхвърлиха твърдението, че има намеса на изпълнителната власт в работата на съдебната.
Правосъдният министър Диана Ковачева пък обясни, че реформата в съдебната система върви добре и законовата рамка работи. По нейните думи от тук нататък всички действия за подобряването на работата на съда в България са в ръцете на самите магистрати.
„Лидерството е в ръцете на самата съдебна система“, заяви Ковачева, цитирайки говорителя на ЕК Марк Грей.
Външният министър Николай Младенов остана доста лаконичен в изказванията си и благодари на всички, които са се включили в изготвянето на доклада.
По негови думи вече са набелязани мерките за справяне с препоръките на Брюксел и годината и половина, която остава до следващия доклад на ЕК, ще е достатъчна на страната ни за завършване на реформите.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.