Тези 800 000 души, които са участвали в подписката на БСП за референдум за бъдещето на проекта АЕЦ “Белене“, дали са съгласни да дадат по 25-30 000 лева, за да се стори централата, запита енергийният министър Делян Добрев.
Днес БСП официално внесе подписката в Народното събрание. Според лидера на социалистите Сергей Станишев над 770 000 хиляди души са се подписали с искане за свикване на референдум за втората атомна централа.
Станишев коментира, че този брой подписи прави референдума задължителен. До Нова година трябва да бъде насрочена датата за допитването, смята той. По закон, за да бъде свикан референдум, са необходими 500 000 подписа.
Подписката трябва да бъде предоставена на ГРАО за незабавна проверка и след като бъде установено наличието на половин милион редовни подписа, парламентът трябва да приеме решение, а президентът да определи датата за допитването.
Според Добрев обаче въпросът, който е зададен от БСП при събирането на подписката - "Искате ли да се развива ядрената енергетика в България чрез строителството на АЕЦ "Белене", не дава достатъчно информация на хората за информирано решение.
По думите на министъра нищо лошо няма в референдумите. Той даже обясни, че това е похвална практика и е хубаво да се практикува по-често.
“Лошото е, че БСП го прави с политическа цел“, допълни министърът.
Хората трябва да знаят, че все още не се знае колко струва този проект. Добрев отново повтори тезата, че според най-добрите хипотези цената ще е над 10 млрд. евро.
“Няма стратегически инвеститор, няма и финансиране“, добави Добрев.
Той обаче разви цял план затова какво ще се случи, ако подписалите се дадат изчислените от него 25-30 000 лева.
По думите на министъра дори и да се построи с тези пари централата, това не означава, че електроенергията ще е безплатна. Хората просто ще са акционери в АЕЦ“Белене“, електроенергията пак ще си я купуват, ще печелят от дивидентите, които евентуално ще получават от печалбите на тази централа, каза министърът.
Добрев повтори и теорията на премиера Бойко Борисов, че ако БСП наистина са искали строежа на “Белене“ да започне, са щели да сложат едни подпис под договора, вместо да събират хиляди.
“Вместо да разхождат стотици хиляди хора да се подписват на техните подписки, можеха да сложат един-единствен подпис и да започнат строителството на тази централа“, заяви министърът. По думите му обяснението, че тогава е нямало одобрен работен проект и по тази причина не е подписан договор, е смешно.
Договор се сключва на базата на проведена процедура по Закона за обществените поръчки, а не на базата на одобрен проект от Агенцията за ядрено регулиране, припомни министърът.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.