Правим огромна крачка за истинската енергийна диверсификация на България. Това заяви премиерът Бойко Борисов, който присъства на подписването на договора между министерство на икономиката, енергетиката и туризма с "Тотал Е&П България" Б.В за търсене и проучване на нефт и газ в блока "Хан Аспарух" в дълбоките води на Черно море.
„През следващите години ще можем да получаваме по-евтини горива. Ще се сондира на пет – шест хиляди метра дълбочина и заради сложната дейност е създаден консорциум“, който да я извършва, каза Борисов.
Премиерът припомни, че тази седмица са подписани договорите с компанията „Уестингхаус" за предпроектно проучване на седми блок на АЕЦ „Козлодуй" и протоколи с „Газпром", един от които е за отстъпката в цената на природния газ от Русия от 1 април до края на годината с около 11 %.
„Това е една добра прелюдия към петък, когато очакваме президентът Барозу да открием едни от най-добрите инфраструктурни обекти, в голяма част финансирани от ЕС“, радва се Борисов.
Днес започваме да ковем българската енергийна независимост, каза след подписването на документа и министърът на икономиката,енергетиката и туризма Делян Добрев, цитиран от БТА.Блокът има потенциал за добив както на нефт, така и на природен газ. Инвестициите за пет години ще бъдат над един милиард евро. България ще получи бонус от 40 млн. евро.
„Добиваният нефт от собствени находища е по-евтин, а ще получаваме концесионно възнаграждение“, допълни
министърът.
В рамките на десет работни дни в държавния бюджет ще влезе бонусът. Той не е обвързан с приспадане в бъдеще от други плащания и е еднократен, поясни министър Добрев.
При конкурсната процедура минималната заложена сума като бонус е била 1 млн. евро, а "Total" са предложили 40 млн. евро.
Министърът отбеляза, че офертата на "Total" е няколко пъти по-добра по всеки един от параметрите спрямо останалите оферти.
Бонусът е с една от най-малките тежести при формирането на крайната оценка, допълни министърът.
Той поясни, че когато се стигне до концесионен договор след пет години плащанията са между 2 и 30 процента от стойността на добитото количество, като процентът се определя на базата на това колко продуктивни са сондажите.
Добрев изрази убеденост, че в случая плащанията ще бъдат 30 процента. Резултати от проучванията на консорциума се очакват най-рано след втората година.
„Убеден съм, че следващите години следващите поколения в България ще имат възможността да ползват много по-евтини ресурси, а държавата ще получава огромни концесионни такси”, добави Борисов.
Решението за откриване на процедурата за издаване на разрешение за търсене и проучване на нефт и газ беше взето от правителството през октомври 2011 г. През юли тази година кабинетът одобри издаването на разрешение на френската фирма “Total”, спечелила конкурса.