Свършеното в последния работен ден на американския посланик у нас Джеймс Уорлик е най-добрият начин той да остане в спомените на българите. Около тази теза се обединиха премиерът Бойко Борисов и директорът на Института за ядрени изследвания и ядрена енергетика при БАН Димитър Тонев.
На специална церемония днес в Министерския съвет Уорлик и шефът на АЕЦ “Козлодуй“ връчиха дарение на Тонев за изграждане на Национален циклотронен център. Американското посолство дарява 3 млн. долара, а атомната ни централа – 2 млн. долара.
Циклотронният център ще помага както за диагностицирането на онкологични заболявания в ранен стадий, така и за обучението на кадри, които след това ще отиват на работа в АЕЦ “Козлодуй“. Там ще се произвеждат изотопи, които служат за диагностика на ракови заболявания.
Уорлик определи дарението като “последния подарък“, който прави преди отпътуването си. Той обясни, че за него е удоволствие, че може да допринесе за работата на нашите учени. По негови думи дарението е ясен знак за добрите отношение между учените от САЩ и България.
Той определи като “велика“ историята ни в научен план. Американският посланик изрази задоволство, че с изграждането на циклотронния център ще се спестят милиони на държавата от закупуване на изотопи, които ще могат да се произвеждат у нас и освен това ще спомогне за спасяването на човешки животи.
“Днес е много добър ден за българската наука“, заяви директорът на Института Димитър Тонев. Той определи центъра като най-големия научен проект в последните 20 години у нас.
Тонев също акцентира върху медицинските приложения на циклотрона, но не пропусна да отбележи, че той ще играе и важна роля при подготовката на кадри за работа в АЕЦ “Козлодуй“.
Според Тонев е очевидно, че посланикът на САЩ има сантимент към България и допълни, че дипломатът е избрал най-добрия начин “да остане у нас“ и след отпътуването си утре. Директорът на института благодари специално и на премиера, здравния министър Десислава Атанасова, просветния министър Сергей Игнатов, енергийния Делян Добрев и експертите от екипа си.
След като връчи дарението, шефът на АЕЦ “Козлодуй“ Валентин Николов също не пропусна да благодари на Бойко Борисов и “разбира се, на Джеймс Уорлик“. По негови думи атомната централа влага тези пари в бъдещото развитие на енергетиката и подготовката на специалисти.
Сергей Игнатов пък обясни, че благодарение на “натиска и усилията“ на Борисов проектът на Националния циклотронен център е успял да се реализира. По негови думи проектът отваря врати за задълбочено и тясно свързване на научните изследвания.
Според Игнатов чрез обучението на кадри в центъра ще се създаде връзка “изследвания-обучение-трудов пазар“.
Здравният министър Атанасова логично сложи акцента на проекта върху здравеопазването и го определи като “изключителна инвестиция в здравето“. По нейни думи с реализирането му българските граждани ще имат възможност да получават добра диагностика у нас.
Добър начин да останете в съзнанието на българските граждани, обърна се премиерът Борисов към американския дипломат. Той изрази задоволство, че проектът най-накрая се реализира. Той не пропусна да отбележи как преди от здравното министерство и от МИЕТ е чувал само обяснения как проектът не може да се осъществи.
“Това е един начин да се види, че БАН не само може да гради наука, но и да подпомага практиката“, заяви Борисов.
По негови думи циклотронът ще спести около 8-10 милиона лева на България, които преди са давани за закупуването на изотопи за диагностика от чужбина.
По думите на премиера ядрената централа не е място за обучение и сега кадрите на “Козлодуй“ ще получават квалификацията си в Центъра.
Борисов не се съгласи с мнението на Димитър Тонев, че първите изотопи ще бъдат произведени през 2015 година и обясни, че според него нещата могат да се случат по-бързо.