"Атака" иска промяна в Закона за референдумите, обяви лидерът на партията Волен Сидеров след консултациите при президента Росен Плевнелиев за формулировката на въпроса за референдума за АЕЦ "Белене". Те започнаха в петък и приключиха днес.
Националистите предлагат допитването да бъде валидно независимо от броя на гласувалите. В сегашния закон е записано, че гласоподавателите трябва да са толкова, колкото на предните парламентарни избори. Подобно предложение беше лансирано и от БСП, които внесоха подписката за референдума.
"Атака" иска и намаляване на броя подписи, необходими за свикването на референдум - от 500 000 на 200 000. Сидеров обяви още, че партията му предлага в Закона да се запише, че в тридневен срок председателят на парламента трябва да предоставя подписката за референдум на ГРАО.
По думите на Сидеров това са предложения, които ще направят референдума възможен и демократичен, защото по сегашния закон не е така. От "Атака" ще внесат днес предложенията за промени в закона в деловодството на парламента.
Според тях промените в Закона трябва да бъдат направени преди да се проведе референдума, защото сегашният е небрежно написан на места.
Премиерът Бойко Борисов може да финансира допитването със субсидията на ГЕРБ и “откраднатите от “Атака“ пари“, обясни лидерът на "Атака". Изказването на Сидеров идва, след като миналата седмица правителството предложи допитването да се финансира от субсидиите на партиите.
След като няколко народни представители напуснаха националистите, субсидията им беше орязана и Сидеров обяви това за кражба.
По думите на лидера на “Атака“ днес, ако и тези пари не стигнат, може да се вземе от бюджета на НСО, който е достатъчно голям. Той допълни, че ако и тези средства не стигат, в ГЕРБ имало достатъчно милионери и можело “и от джобните им пари“ да се финансира допитването.
Националистите обясниха, че въпросът не бива да се преформулира, защото гражданите са се подписали под искане за референдум с точно такъв въпрос.
Тези 540 000 легитимни подписа са поставени под въпроса за или против АЕЦ "Белене", а не под друг абстрактен, посочи Сидеров.
В петък управляващите заявиха, че въпросът е противоконституционен, но ще го подкрепят, за да не спекулира левицата, че ГЕРБ се опитват да манипулират и да спират демокрацията.
“Атака“ настоява централата да се построи с мажоритарна собственост на българската държава, така че печалбите да са за страната, а не за частна компания. На подобна позиция е и левицата, която иска 51% държавно участие при строежа.
Сидеров използва случая, за да лансира за пореден път тезата си, че трябва да се свика референдум и за членството ни в НАТО. Националистите предлагат при провеждането на референдум за АЕЦ ”Белене” да бъде добавен и въпросът за членството на България в НАТО.
Според Сидеров въпросът е свързан пряко със сегашната опасност България да бъде въвлечена във война с оглед събитията в Близкия Изток. По негови думи има опасност страната ни да бъде въвлечена във военен конфликт при ескалиране на напрежението между Сирия и Турция.
"Атака" предлагат президентът да свика Консултативния съвет за национална сигурност по темата.
Според Сидеров членството ни в НАТО не е донесло никакви позитиви на страната ни и има опасност при евентуален конфликт в Близкия Изток Алианса може да ни използва като военна база, която да стане обект на военни атаки.