Бюджетът за 2013 г. е бюджет на продължаващата депресия и на задълбочаващата се бедност в България, е оценката на ДПС.
Според зам.-председателя на партията Алиосман Имамов бюджетът не съдържа фискални мерки за стимулиране на икономическата активност, нито за увеличаване на инвестициите и заетостта.
„Този бюджет, който е последен на правителството на ГЕРБ, фокусира в себе си целия провал на това управление и цялата му политическа арогантност“, коментира и Йордан Цонев от ДПС. Според него този бюджет продължава да "изяжда" резервите и да увеличава дълговото бреме.
В края на мандата управлението на ГЕРБ ще струва на страната над 7,5 млрд. лева дефицит – 6,5 млрд. ще бъдат до края на тази година и още 1 млрд. догодина, изчисли Цонев.
Първата задача на следващия кабинет ще бъде ремонт на Бюджет 2013, защото той е така конструиран, че приходите ще бъдат нереални, но разходите ще бъдат реални, прогнозира той.
Според Йордан Цонев идеята на управляващите за данък върху лихвите от депозити е търсене на средства за предизборните харчове на този бюджет.
"Бюджет 2013 размразява пенсиите, но оставя замразени доходите от труд, както и растежа на икономиката. Увеличението на пенсиите не е обективен резултат от повишената икономическа активност. Това е еднократен популистки предизборен ход, който не покрива очакванията на повишени приходи в осигурителната система", каза още Алиосман Имамов.
По думите му се прилага подход, при който се залагат съзнателно по-високи прогнози за растежа, а разчетите за приходите, разходите и дефицита се правят въз основа на по-ниски базови очаквания.
"Използват се два вида оценки за растежа - официалните оценки, публикувани в доклада за бюджета, са надути и нереалистични, а базовите оценки, които са по-реалистични, се използват като основа за изчисляването на бюджетните показатели - приходи, разходи и дефицит", коментира още той.
По думите му става дума за игра на цифри и този подход прави недействителни всички относителни бюджетни показатели, които се представят като процент от БВП.
„Например планираните за 2013 г. приходи от 30,5 млрд. лева представляват 37,5% от планирания, нереалистичния надут размер на БВП, а не от реалистичния, базовия размер на БВП, който се използва като основа за изчисляване на приходите. Това дава основание да се смята, че има сериозен риск за изпълнението на приходната част на бюджета и за предвидения дефицит в него“, обясни той.
Имамов припомни, че предвиденото увеличение на приходите е 1,8 млрд. лева, като това увеличение се дължи на данъчни допълнителни приходи – 1,6 млрд. лева, и около 200 млн. неданъчни приходи.
Най-голямото увеличение в бюджета се предвижда да дойде от ДДС – 800 млн. лева. Според ДПС това е нереалистично, защото увеличените приходи от ДДС предполагат достатъчно силна икономическа активност, която да генерира този данък.
"Мотивите на изработилите бюджета са, че увеличените приходи от ДДС ще дойдат от по-високото потребление, от по-голямото нарастване на вноса и по-високата инфлация през следващата година. Тези три основни аргумента са неоснователни", подчерта Имамов.