Европейската комисия е възможно да изготви нов междинен доклад за България по механизма за сътрудничество и оценка преди документа, чието публикуване бе насрочено за края на следващата година.
Новината бе съобщена от говорителя на Еврокомисията Оливие Баи, който прочете изявление в отговор на въпрос, свързан с избора на нови членове на Конституционния съд /КС/, предаде БТА.
Имаше сериозни твърдения за търговия с влияние и за корупция срещу единия от двамата избрани днес от Народното събрание членове на съда, отбеляза говорителят. ЕК заяви многократно, че съдиите в КС трябва да отговарят на най-високите стандарти за професионализъм и почтеност, добави Баи.
Еврокомисията призова Народното събрание да поеме отговорност и да извърши проверка по твърденията за корупция, търговия с влияние и конфликт на интереси, заяви говорителят.
Днес Еврокомисията отчита, че гласуването в пленарната зала не бе съобразено със сигналите на ЕК от последните дни, добави той.„Комисията е загрижена, че репутацията на КС и други ключови български институции сега са поставени под въпрос. ЕК ще следи темата отблизо, в контекста на продължаващия механизъм за сътрудничество и оценка. Комисията ще бъде в постоянен контакт с българските власти и ще докладва на Съвета на ЕС. Винаги има възможност комисията да представи допълнителен доклад по механизма, извън предвидения за края на 2013 г., "ако положението в България го изисква", допълни Оливие Баи.
Говорителят отбеляза, че Еврокомисията очаква нашата страна да се съобрази с европейските стандарти при предстоящите избори на нов главен прокурор и на ръководител на следствието, както и при останалите предстоящи назначения в съдебната система.
„Ще зависи от развитието на ситуацията в България и нашата оценка за нея дали ще има допълнителен доклад. Засега намерението ни остава да изготвим следващия доклад в края на 2013 г., но остава открита възможността за доклад по всяко време, ако ситуацията "се развие в грешна посока", добави Баи.
През юли ЕК обяви, че следващият доклад за нашата страна ще бъде в края на 2013 г., а за Румъния в края на настоящата година, с което за пръв път комисията раздели наблюдението над двете държави, въведено с присъединяването им към ЕС през 2007 година.
Тогава в доклада по механизма за сътрудничество и проверка за България за периода 2007-2012 г. бяхме критикувани от ЕК относно съмненията за независимостта на съдебната власт, протакане на делата, слабости при борбата с корупцията и организираната престъпност и неспособност да се спазва разделението на държавните власти.
Независимо от критиките на ЕК относно избора на конституционни съдии днес парламентът гласува кандидатурите на зам.-председателя на НС Анастас Анастасов от ГЕРБ и на заместник-председателя на Върховния административен съд (ВАС) Венета Марковска, издигната от независими депутати, декларирали принадлежност към управляващата партия .
След гласуването „Синята коалиция“ лансира тезата за предварителни договорки между ГЕРБ, БСП и ДПС при избирането на конституционни съдии от квотата на НС.
Името на Венета Марковска беше оспорено в публичното пространство и беше замесено в конфликт на интереси, тя обаче отхвърли всички твърдения срещу нея.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.