След близо тричасово заседание временната анкетна парламентарна комисия за проверка на факти, данни и обстоятелства за взетите решения по проекта "АЕЦ "Белене" не можа да реши дали сключеното през 2006 г. споразумение с изпълнителя "Атомстройекспорт" има силата на договор или не.
Според становището на Агенцията за държавна финансова инспекция (АДФИ) основно нарушение в документацията на проекта е това, че обявената обществена поръчка за избор на изпълнител на ядрения обект не е приключила с подписването на договор по смисъла на Закона за обществените поръчки, а е подписано само споразумение с "Атомстройекспорт" от ноември 2006 г.
В това споразумение не са "изчистени" всички клаузи като например ескалационният индекс, по който ще се изчислява цената, а по ЗОП не може да има сключен договор, без да са уточнени всички клаузи по него, аргументира се пред членовете на комисията директорът на АДФИ Теменужка Петкова. Към споразумението са подписани допълнения и са възложени дейности по производство на оборудване, без да има договор, и това е нарушение на българското законодателство, смятат експертите на АДФИ.
В отговор на докладите на АДФИ комисията изслуша изпълнителните директори на НЕК от времето, когато е подписано споразумението - Любомир Велков и Мардик Папазян. Папазян посочи, че тъй като ядреният проект е много по-сложен от всеки друг проект и по него са работили дълги години и български, и чуждестранни експерти, то рамките на ЗОП са твърде тесни и споразумението от 2006 г. е подписано по нормите на ФИДИК (международна федерация на инженерите-консултанти).Документацията за участие в процедурата по ЗОП е подготвена въз основа на международни практики при подготвяне и възлагане на ядрени проекти, каза Папазян.
АДФИ няма достатъчно познания, за да оцени това, а се базира само на законодателството за възлагане на обществена поръчка, заяви още той. Става въпрос обаче за ядрено съоръжение, а не за доставка на обикновени стоки и услуги, тук важи и Законът за безопасно използване на ядрената енергия - пренебрегнат от проверката на АДФИ, заяви Папазян.
Като аргумент, че подписаното споразумение с "Атомстройекспорт" трябва да бъде разглеждано като договор, той посочи, че МРРБ е издало лицензия за площадката, на която да се строи АЕЦ "Белене", МОСВ е одобрило ОВОС, АЯР е разглеждала техническия проект за изграждане на централата, ЕК е дала одобрение за строителството й и становище, че всички подписани споразумения са съобразени с договора за Евратом и че този проект ще има принос за производството на енергия при ниски нива на емисии въглероден диоксид. Всичко това е нямало да се случи, ако нямаше подписан договор, заяви Папазян.
Мардик Папазян даде информация още, че в офертата, предложена от "Атомстройекспорт" е имало цена - 3,997 млрд. евро за строителството на централата и одобрен ескалационен индекс спрямо ЕВРОСТАТ. Председателят на комисията Диан Червенкондев заяви, че това са нови данни и че ще бъде проучено дали НЕК не е превишила правата си, подписвайки документи.
Депутатът от ДПС Рамадан Аталай поиска комисията да се допита до експерти, които да проучат информацията, предоставена от Любомир Велков и Мардик Папазян, и да кажат дали наистина сключваните договори са в съответствие със законодателството или не.
Депутатът от Коалиция за България Петър Димитров заяви, че с изказванията по време на заседанията на комисията се дават аргументи на арбитража в Париж в полза на руската страна, защото се спори има или няма подписан договор. Димитров отправи и въпрос защо проектът за АЕЦ "Белене" не е бил спрян още през 2009 г., щом сегашното правителство не го одобрява. Въпреки това се подписват девет допълнения след смяната на властта и плащанията продължават, каза Димитров.
Според Теменужка Петкова обаче със споразумението от 2006 г. са поети ангажименти и е започнало възлагане на дейности, а е много трудно да се спре плащането в такава ситуация. Тя отхвърли и обвиненията от страна на Велков и Папазян в некомпетентност на експертите на АДФИ и заяви, че не е нужно те да са ядрени експерти, за да разбират от възлагане на обществени поръчки и от изпълняване на законодателството относно изразходването на публични средства.
(БТА)
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.