Венета Марковска имала намерение да подаде оставка, след като положи клетва като конституционен съдия.
Това заяви независимият депутат Дарин Матов, който е вносител на кандидатурата на Марковска за член на КС от квотата на парламента.
Колегата му Димитър Чукарски поясни, че тя може да подаде оставка, когато стане конституционен съдия, и затова няма вариант да се оттегли преди клетвата.
Той определи днешния случай с клетвата на конституционни съдии като прецедент и заяви, че президентът не е уважил решението на Народното събрание.
По-рано днес Венета Марковска не можа да положи клетва като конституционен съдия от квотата на парламента, тъй като президентът Росен Плевнелиев напусна церемонията.
Президентът успя да спре клетвата, защото по Закона за Конституционния съд конституционните съдии не могат да положат клетва в отсъствието на президента, а ако не положат клетва, не могат да встъпят в длъжност.
Матов разказа, че, докато заедно с Марковска са се качвали по стълбите на КС, тя е казала, че била длъжна да
дойде и да се закълне, а оттам нататък, спазвайки законите и конституцията, щяла да си подаде оставката.
След случая обаче била амбицирана да си потърси правата по съдебен ред, посочи Матов, но не уточни как.
Независимите депутати планират да се консултират със специалисти по конституционно право и да внесат питане до КС как да продължи процедурата оттук нататък, а било възможно да поискат тълкуване и за действията на президента.
Независимите не изключиха вариант да поискат и импийчмънт на държавния глава, но това ще решат след отговора на КС по питането им.
Според тях процедурата по избор на конституционен съдия в този случай не може да започне отново,
тъй като има решение на парламента.
Налага се да се премине към нова процедура за избор на незаетото място на конституционен съдия, заяви обаче червеният депутат Янаки Стоилов.
Неполагането на клетва означава, че конституционният съдия, който е избран, не може да встъпи в длъжност и поради тази причина трябва да се произведе нов избор, обясни Стоилов.
Според него казусът Марковска можеше да бъде решен много по-рано, а не с цената на разрушаването на българската държавност.
Според Стоилов прекратяването на клетвата при всички случаи, е неприятен акт, който настоящите управляващи от ГЕРБ са могли да избегнат много по- рано.
„Тази развръзка потвърждава необходимостта България да прилага най- високите професионални и морални стандарти при избор на високи длъжности, каквито са членовете на КС”, заяви Янаки Стоилов. Той бе категоричен, че развитието на целия процес е поставило на изпитание авторитета на държавните институции.
„В момента се налага провеждането на нова процедура за избор на човек на останалото незаето място, защото изрично са посочени институциите, които трябва да присъстват на полагането на клетвата на конституционните съдии. Това не е само ритуално действие, то буди и правни последици”, каза още Янаки Стоилов. Той припомни отново официалната позиция на ръководството на БСП, което заяви подкрепа единствено за Татяна Върбанова.
Казусът с Венета Марковска е прецедент, досега в България не е имало такъв случай, коментира и заместник-председателят на ПГ на ГЕРБ и на правната комисия Тодор Димитров.
Според нето трябва да се чуе становището на конституционалисти, тъй като към настоящия момента е нямало
такъв казус.
ПГ на ГЕРБ няма да коментира действията на президента на България, каза Димитров на въпрос дали е правомерна реакцията на Росен Плевнелиев по време на церемонията по полагане на клетва от новите конституционни съдии.
Премиерът и лидер на партията Бойко Борисов вече изрази своята позиция по въпроса, която и към настоящия момент не се е променила, припомни Тодор Димитров.
По-рано днес министър-председателят опреди действията на Росен Плевнелиев като добър и умен ход.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.