Исканията за оставката ми са дежурни през месец ноември, защото това е месец на бюджет, нито аз ги забелязвам, нито премиерът ги забелязва. Това заяви вицепремиерът и министър на финансите Симеон Дянков пред БНТ.
По това време на годината, бюджетно време, винаги финансовият министър е виновен за почти всичко в държавата – така Дянков отговори на обвиненията от лекари и пациенти, че финансовото министерство отконява пари от здравни вноски за други цели.
„Това обвинение излиза за четвърти път, всяка година, напълно некоректно и необосновано“, каза финансовият министър и допълни, че ако има останали пари в края на годината, те отиват в резерва на НЗОК и ако не се използват – във фискалния резерв.
Симеон Дянков заяви, че разбира недоволството, но отговорът на въпроса не е да се дадат повече пари, които и без това са дадени, а да има реформи, защото организацията в здравеопазването не е добра. „Просто наливаш, наливаш, наливаш, а качеството е същото, както е било и преди“, смята той.
Министърът заяви, че също е недоволен от здравеопазването и рядко може да се намери българин, който да каже, че то върви добре.
Според него основната причина за това не е липсата на пари, а на реформа в сектора. Дянков показа данни, според които настоящото правителство е дало повече пари за здраве с около 2.76 млрд. лева от предишното. Министърът беше категоричен, че реформата трябва да бъде дело на самия сектор, а не на финансовото министерство.
Дянков заяви, че парите за пенсии, които е дало правителството на ГЕРБ, също са повече – с около 9 млрд. лева. „В социалната сфера това правителство дава много и то в период на световна, европейска икономическа криза“, посочи той.
Вицепремиерът отговори и на обвинения на лидера на БСП Сергей Станишев, че близо половината резерв ще бъде изхарчен и че има нови дългове в размер на 5 млрд. лева.
„Комунистите са показали, че не могат да смятат, в парламента го показват често“, каза той. Според Дянков може би става дума за нова тактика от страна на червената партия, която е „удряй по силните страни на сегашното правителство“.
„Към 31 юли 2009 година, когато влязохме на власт, фискалният резерв беше 7 710 000 000 лева. Към 30 септември тази година по данни на БНБ е 7 171 000 000 лева. Това обаче е брутният фискален резерв, защото към юли 2009 година те са ни оставили 2 158 000 000 лева неплатени сметки“, каза министърът.
Дянков каза, че нетно фискалният резерв е поне с 3 млрд. лева по-висок, защото се чака около един милард от Брюксел – авансово платени средства по оперативните програми, които ЕК след проверка връща.
Кризата вече се проточва пета година в Европа, хората вече каквито и резерви да са имали, те почват да намаляват, да изчезват. Затово финансовото министерство обърна политиката на бюджета за 2013 година – от бюджети на стабилизиране и запазване на стабилността на фискалната система, към бюджети на доходите, обясни той.
До края на ноември ще стане ясно дали ще има коледна добавка към пенсиите.
Министърът каза, че със сигурност ще бъдат подкрепени две предложения за промени в проектобюджета между първо и второ четене. Ще бъдат дадени допълнително 20 милиона лева за увеличение на учителски заплати, а още 130 милиона лева ще отидат за строежи на 60 детски градини в големите градове.
По думите му има 5-6 предложения „по приятелски“, които няма да бъдат подкрепени, като например увеличение на бюджета на Комисията за защита на конкуренцията.
Другите били „дежурните от комунистите“, които искали харчене и вдигане на дефицита колкото може. „Тази тактика не работи нито за спечелване на избори, нито за стабилността“, каза той.
Вицепремиерът заяви, че по данни до момента дефицитът за 2012 година ще бъде около 1 %.
„Повечето българи едва ли смятат, че живеят по-добре, но данните са, че живеят по-добре. Проблемът е, че общата ситуация е доста песимистична в цяла Европа“, смята той.
Дянков заяви, че най-големият проблем в България, с който трябва да се борим, е безработицата.