Заплащането и преференциите на служителите от администрацията в специалните служби стават „препъникамък“ при обсъжданията на законопроектите, свързани с националната сигурност, на правителственото заседание в сряда, става ясно от публикуваната стенограмата.
Вицепремиерът и министър на финансите Симеон Дянков предлага да се разграничат служителите, които изпълняват административни функции, от тези, които са със специфични функции като агенти, разузнавачи и т. н. Според министъра статутът на служителите с административни функции е по-добре да се урежда от Закона за държавния служител, защото така те по-лесно ще преминават от една администрация в друга. Дянков посочва и че трябва да има единни правила за придобиване на права за пенсия за осигурителен стаж и възраст както в цялата останала държавна администрация.
„Проблемът е такъв, че понеже много хора явно смятат, че това е деликатна тема и понеже тези закони, макар че са имали много голям обществен дебат, в крайна сметка се подготвят в този съвет, вие пак сте стигнали до тезата, че сте по-специални от всички останали, а вие не сте. Няма как вашият счетоводител по закон, който вие написвате сега, да получава 60% повече от моя счетоводител в Министерството на финансите и да получава 20 заплати като се пенсионира или излиза, а моят счетоводител да получава 10 заплати“, категоричен е Дянков.
Според него тази неравнопоставеност ще мине и в Народното събрание.
„Те ще кажат: „Да, това е въпрос на държавна сигурност“ и ще мине, защото все пак вие сте вносители, а защо? Изкривява се тезата „за еднаква работа се плаща едно и също”. Това за мен е незаслужена преференция от тоталитарно време – сега е моментът вие да я махнете в общия закон“, заявява Дянков.
Премиерът Бойко Борисов се наема „да превежда“ на Дянков и пита : „Трябва ли да има разлика в заплащането и статута на счетоводителката в Националната служба за охрана, на счетоводителката в Националната разузнавателна служба, в ГДБОП счетоводителката, във „Военна информация”?.
Според Борисов неслучайно от 1990 г. досега българското разузнаване е работило без закон. „Националната служба за охрана работи без закон. Говорим за изключително тежки служби. Умишлено е направено. Това е ясно. Затова и там толкова нарушения през годините са ставали, защото няма закон и като няма закон, те няма на какво да стъпят в изпълнение на служебните си задължения“, обяснява той.
Според премиера естеството на работата е еднакво за всички.
„Тя осчетоводява секретна информация, секретни плащания, секретни щатове и всичко останало, но ние не искаме да я уеднаквим напълно със счетоводителката в плод-зеленчука. Но поне в рамките на тези служби да можем да ги приведем в съответствие с държавния служител. Ако има трудов договор за водопроводчик, или чистач, или еди какво си, той трябва да е еднакъв във всичките служби, защото няма разлика в извършената от него работа. За това казвам: деликатно е с какво се занимава НРС. Затова тя е секретна служба и за това ще я контролира специална комисия в парламента от хора, които като чуят за операцията, няма да излязат отпред да я разгласят. Затова мерките на Националната служба за охрана за опазване на живота и здравето - дали е на нашите държавници, дали е на чуждестранни гости или президенти, които идват, това е секретна информация, секретна тактика и може да се споделя само с тази комисия в парламента и ви аплодирам, че сте направили да има такъв контрол, защото контролът е майката на всички успехи“, казва Борисов.
Министърът на отбраната Аню Ангелов обяснява, че досега тези служители са били военнослужещи по Закона за отбраната и въоръжените сили в Държавна агенция „Разузнаване”. „Сега те стават държавни служители. Дали да имат особен статут или да нямат, това е друг въпрос“, казва той.
„Когато взимахме решения за администрацията да уеднаквяваме, това е именно за да може да докажем, че всяко едно министерство е важно, всяка една администрация е важна и да спрем и текучеството. Още повече, вижте, не става въпрос за много хора. Това са специфични длъжности за малко хора. Но принципът! Ние не че ще похарчим толкова много пари, защото сигурно на година я се пенсионира някой, я не. Принципът в случая е важен, когато отидем в парламента, да кажем: „Ето ви съвременни, модерни, европейски съизмерими закони, които предлага Министерски съвет“, поръчва Борисов.
Правителството прие на вносител законите в сряда. До обяд вчера вносителят, който е министър-председателят, е трябвало да предостави окончателните текстове.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.