Вицепрезидентът Маргарита Попова иска да види още по-висока летва при предстоящия избор на главен прокурор, като според нея е по-важна не концепцията, а мотивацията на кандидатите.
Според нея има достатъчно достойни юристи, които могат да бъдат избрани за конституционен съдия.
„Не е приятно да се наблюдава всичко, което се случва с избора за конституционен съдия, но това е част от политическия живот, за който също трябва да искаме по-висока летва. От едни написани на хартия процедури, колкото и да са красиви, нищо не става. Трябва да им се вдъхне живот, това става от живия човек, каза Маргарита Попова.
Вицепрезидентът отрече да има сантименти към някой от кандидатите за главен прокурор. Никога досега не съм чувала кой каква мотивация има, за да отиде на даден пост. Важното е да има избор, основан на критерии, категорична е Попова.
Но всички искат да чуят и каква е оценката на предишния мандат, която трябваше да бъде направена, когато мандатът приключва и затова новият кандидат ще трябва да го направи и да каже какво ще прави занапред, добави Попова.
Тя смята, че е налице дефицит в Конституцията в частта, в която президентът само веднъж може
да откаже да подпише указ за главен прокурор или председатели на върховни съдилища.
Междувременно независими депутати предложиха избраните конституционни съдии да полагат клетва независимо от присъствието или отсъствието на президента и председателите на парламента, на Върховния касационен съд и на Върховния административен съд.
Предложението за промени в Закона за Конституционния съд е внесено в деловодството на парламента от независимите Димитър Чукарски и Тодор Великов.
Присъствието на изброените четирима представители е по-скоро церемониален акт, който в никакъв случай не може да повлияе на валидността на клетвата, се посочва в мотивите на вносителите на промените.
Текстът, който внасяме, ще бъде гаранция за спазване както на принципа на разделение на властите, така и за невъзможност за злоупотреба с право, се посочва в мотивите. Тази промяна ще направи недопустим прецедента с напускане на клетвата от страна на президента, поясни Чукарски.
Росен Плевнелиев напусна клетвата на Венета Марковска, с което възпрепятства встъпването й в длъжност.
Според Чукарски предложението е важно и поради факта, че около избора на главен прокурор от ВСС президентът отново е много активен.
С това предложение искаме да затворим вратата, която президентът отвори така широко, каза Тодор Великов.
Той добави, че не са знаели с какво разполага прокуратурата срещу Венета Марковска. Името на Марковска беше замесено в конфликт на интереси, въпреки това обаче тя беше избрана от парламента. В разгара на скандала стана ясно, че прокуратура води разследване срещу неизвестен извършител, но в него изплува името на Марковска и приближеният й бизнесмен Георги Герогиев.
Ако прокуратурата е имала информация, е трябвало да вземе решения, добави Великов. Той заяви, че главният прокурор, който е предложен от президента за конституционен съдия (Борис Велчев), е мълчал две
години, че е имало такъв скандал, но има правното основание да бъде предложен за член на Конституционния съд, а Марковска не може да стане.