IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

ЕНП се обезпокоиха от Станишев

Думите му нарушавали диалога и демократичността

Жозеф Дол. Снимка: Reuters

Жозеф Дол. Снимка: Reuters

В Европейската народна партия сме обезпокоени от последните антидемократични призиви на президента на ПЕС Сергей Станишев, заяви председателят на групата на ЕНП в Европейския парламент Жозеф Дол, цитиран от пресцентъра на ГЕРБ.

Във вторник лидерът на БСП и президент на ПЕС обвини управляващите у нас, че се готвят да подменят вота на избирателите на парламентарните избори през 2013 година. Станишев обясни, че ако ГЕРБ не си отидат по един, ще си отидат по друг начин. Той прогнозира още, че е възможно гражданското недоволство да избухне.

Според Жозеф Дол изявленията на Станишев нарушават принципите на диалог и компромис между партиите в ЕП.

Негативният и враждебен тон вреди на политическия климат, допълва още той. Според Дол такива изявления рушат общественото доверие в целостта на демократичния процес.

Ние в ЕНП имаме други принципи и ценности. Убедени сме, че популизмът и лицемерието са недопустими на полето на европейската демокрация, посочва Жозеф Дол.

Според него подобно поведение е тревожно, защото накърнява усилията, които Европа полага за преодоляване на предизвикателствата и би могло да се превърне в лош сигнал към европейските граждани.

Вярваме, че политическото ръководство на ПЕС не насърчава подобна недемократична идеология, казва още Дол.

Той допълва, че гражданите са единствените, които могат да съдят за начина на управление в една държава. Тяхно е правото да дават и отнемат, тяхно е правото да решават кой да управлява и кой да е в опозиция.

И те го правят по най-демократичния начин - чрез избори, каза Жозеф Дол, цитиран от пресцентъра на ГЕРБ.

Генералния секретар на ЕНП Антонио Лопес също е изразил възмущението си от думите на Сергей Станишев, става ясно от прессъобщение на ГЕРБ. Лопес се срещна днес със зам.-председателя на ГЕРБ и вътрешен министър Цветан Цветанов.

Според генералния секретар на ЕНП изказването на Станишев противоречи на основните европейски политически принципи, предвиждащи демократичен избор на управление и политически плурализъм, и е абсолютно недопустимо за председателя на втората по големина партия в Европа.

Лопес припомнил, че правителството на Бойко Борисов е избрано с изключително голямо доверие от българските граждани и с работата си е спечелило доверието и от страна на всички европейски институции.

Веднага след изказването на Станишев зам.-председателят на парламентарната група на ГЕРБ Димитър Главчев определи като “един вид фундаментализъм“ думите на червения лидер и попита дали ПЕС споделят подобни мнения.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Политика
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата