Ако нито една парламентарна политическа сила не издигне своя кандидатура за конституционен съдия, ПГ на ГЕРБ ще направи своя номинация, заяви председателят на ПГ на ГЕРБ Красимир Велчев.
Той обаче изрази надежда, че парламентарните партии ще проявят отговорност и разбиране и ще направят своите предложения, а няма да чакат някой да се провали.
„На нас ни се иска номинацията да е от СДС, но ако те не предложат достойна кандидатура, а друг я издигне, ще я подкрепим“, посочи Велчев.
Той уточни, че ГЕРБ очакват предложенията на други политически сили, тъй като вече
са издигнали свой кандидат - Анастас Анастасов, който беше избран за конституционен съдия.
Велчев обясни, че процедурата ще започне след Нова година, тъй като остава малко време до края на тази година, а и програмата на парламента е натоварена.
„Явно не е толкова лесно да бъде издигната кандидатура, която да не бъде оспорвана от никого“, отбеляза той.Велчев коментира, че мнозинството се е съобразило с всички сигнали и така е показало, че няма нищо предрешено в този избор.
„Не трябва да се избързва и не трябва да се взимат прибързани решения, затова чакаме най-достойната кандидатура. Надявам се всички партии и формации да се отнесат сериозно към този въпрос. Смятам, че ще се намери достоен кандидат”, каза Красимир Велчев.
Вчера ГЕРБ реши да не подкрепи номинираната за конституционен съдия Галя Гугушева заради постъпили сигнали срещу нея и съмнения в репутацията й, а днес сама тя оттегли кандидатурата си.
По-рано днес лидерът на СДС Емил Кабаиванов заяви, че сините няма да номинират нов кандидат за Конституционния съд, ако не се промени механизмът за издигане и подбор на кандидатурите.
„Вчера имахме повече от два часа разговори с тях по повод всички сигнали и документи. Такова становище пред нас не беше изразено. Ако имат нещо предвид, е хубаво да ни го кажат. Надявам се, че ще дойдат, ще обсъдим техните предложения. Не знам за техните виждания и идеи. Ще обърнем внимание на всяко едно предложение, защото това е много важен момент.
Ако не тръгне реформа в съдебната система, не може да разчитаме, че държавата ще функционира нормално. Даже помолихме колегите от СДС не за кандидатура, а за кандидатури. Ние сме се обърнали към всички, но сме казали, тъй като сме членове на една и същ европейска партия, ни се иска номинацията да е от СДС”, заяви Велчев.
Според него няма проблеми за заседанията на Конституционния съд. Той припомни, че и досега е имало случаи на отсъствие на конституционен съдия, а по закон председател е най-възрастният член на КС.

Новото място за многомилиардни инвестиции е точно над главите ни
Войната в Иран променя облика на световната авиация
Купувачите и строителните компании в САЩ изглеждат готови за примирие
Кадър на деня за 4 април
МВФ призова Японската централна банка да продължи да повишава лихвите
Рецепта от тефтера на баба: Козунак с парченца шоколад
Банкер: Войните ще влияят дълго на икономиката и България
ЦСКА прегази "Берое" с 3:0 в Стара Загора
Валентин Радев: Случаят "Петрохан" е срам за службите
Питбул нахапа две деца в Бургас, съсед и полицай ги спасиха
Спортът по телевизията днес, 5 април
Мачовете по телевизията днес, 5 април
Барселона превзе “Метрополитано” и се откъсна от Реал
Драма на "Сейнт Мери"! Саутхямптън повали Арсенал с късен гол за ФА къп
Треньорът на Берое проплака след боя от ЦСКА
Ицо Янев назова как ЦСКА ще изглежда по-силен отбор
Таро карта за 5 април, неделя
Цветница е! Празникът на цветята
Дневен хороскоп за 5 април, неделя
Задължителни ястия за Цветница
Седмична нумерологична прогноза за 6 – 12 април
Ярко настроение в маникюра (+Снимки)
Студенти от ВСУ спечелиха националното състезание по наказателноправни науки
Седмичен хороскоп 6 април - 12 април 2026
Питбул нахапа две малки деца в Бургас
Спартак ще играе за бронза в турнира за Купата на България по хандбал
Илиан Илиев определи групата на Черно море за мача със Славия
Спартак (Варна) с тежка загуба от Ботев в Пловдив
Астрономи откриха трета галактика, лишена от тъмна материя
Учени откриха как да затоплим Марс само за 15 години
Астронавтите от Artemis II са изправени пред опасността от слънчева радиация
Откриха най-древния град в света, съществувал преди египетската цивилизация
Космическите центрове за данни на Илън Мъск може да се окажат провал
Алхимия в недрата на Земята: Учени откриха „кухнята“, в която се готви злато