Парламентът реши да отпадне преференциалното гласуване при избора на народни представители. Това стана при приемането на второ четене на промени в Изборния кодекс, предаде БТА.
За предложението гласуваха 72 депутати, против бяха 17, а седем се въздържаха. Предложението мина с гласовете на ГЕРБ, на трима независими и двама депутати от Коалиция за България.
Останалата част от КБ, както и депутатите от Синята коалиция и ДПС бяха против или въздържали се. "Атака" не участва в гласуването.
Георги Божинов от КБ посочи, че предложението е записано между първо и второ четене, няма автор и не е ясно кой носи политическата отговорност за него. Той добави, че преференциалният вот е сърцевината на новата избирателна система.
Оставяте правото на партийните ръководства да подреждат листите и депутатите да му се подчиняват безпрекословно, каза Божинов. Според него решението е голямо връщане назад.
Михаил Михайлов от Синята коалиция заяви, че не може да отмени право на избор, което веднъж е дадено заради технически проблеми. Българският народен представител се страхува да бъде подреждан от гражданите, констатира депутатът.
Колегата му Мартин Димитров добави, че някой в ГЕРБ се е уплашил от преференциалното гласуване. Според Димитров преференциалното гласуване означава повече демокрация.
Ако хората вземат решенията на изборите, ще има повече гласуващи, посочи той. Само страхът може да е причина да не им се даде това право, поясни съпредседателят на СК.
Павел Шопов от "Атака" определи преференциалния вот като недомислие и добави, че е добре да отпадне. Според него преференциите позволяват да има раздори вътре в партиите и по думите му си отива нещо, което не е проработило.
Депутатите не се съгласиха да отпадне от кодекса и уседналостта при изборите за местна власт и за
Европейски парламент. Предложението беше направено от депутати от ДПС.
И занапред изборите ще се провеждат в неделя, реши още парламентът. Депутатите отхвърлиха и друго предложение на ДПС - вотът да не бъде задължително в неделя, а в неработен ден за цялата страна.
Народното събрание удължи работата си до полунощ, заради дискусиите около Изборния кодекс. Заседанието обаче беше прекратено поради липса на кворум около 22.30.
Дебатите бяха излъчвани на живо по БНТ по настояване на народните представители. В залата са останали само дупутати от мнозинството и независими.
Часове по-рано между управляващи и левицата се разрази яростен спор. Мая Манолова и Ангел Найденов обвиниха мнозинството в опити за купуване на гласове, а мнозинството не им остана длъжно като заяви, че червената депутатка показва бракувани протоколи от ЦИК от парламентарната трибуна.
Статията е актуализирана към 22.48 часа