Референдумът за бъдещето на ядрената енергетика у нас за пореден път скара депутати от различни парламентарни групи. Станислав Иванов от ГЕРБ, Янаки Стоилов от БСП и Иван Иванов от Синята коалиция не успяха да се обединят около единно значение зад въпроса на националното допитване в студиото на bTV.
Днес стартира информационната кампания за националното допитване, което ще се проведе на 27 януари.
Според Станислав Иванов от управляващата партия референдумът категорично не е за АЕЦ „Белене”, а за развитието на ядрената енергетика в България по принцип. Това можело да стане и чрез удължаване на Пети и Шести реактор на АЕЦ „Козлодуй” и чрез нова централа, ако се наложи.
„Въпросът дава право на държавата при положителен отговор да се развива ядрената енергетика – чрез частен инвеститор дори може да се търси реализиране на „Белене”, но прозрачно, не както е правено досега”, добави Иванов и уточни, че той лично ще гласува „за” на референдума.
Въпросът на референдума е "Да се развива ли ядрената енергетика в Република България чрез изграждане на нова ядрена електроцентрала?“. Предложението на БСП, които инициираха подписката за свикване на допитването, беше "Да се развива ли ядрената енергетика в Република България чрез изграждане на нова атомна електроцентрала на площадка “Белене“?“.
Управляващите обаче махнаха уточнението къде да е централата с мотива, че така зададен въпросът противоречи на конституцията. Но от ГЕРБ неколкократно увериха, че референдумът все пак е за бъдещето на проекта “Белене“. Днес обаче Иванов застана на съвсем различна позиция.
Янаки Стоилов пък смята, че въпросът пряко засяга площадката в Белене, тъй като в близките няколко десетилетия няма как да се реализира друг такъв алтернативен проект. Червеният депутат за пореден път изтъкна като най-силен аргумент за довършването на АЕЦ „Белене” по-ниската цена на тока в бъдеще. По негови думи там е единствената лицензирана площадка за ядрена централа в момента у нас.
„Цената на електроенергията ще става все по-висока без развитието на този сектор и без нова АЕЦ. България се обрича – ще стане вносител на ток. Този, който не ползва собствена енергетика, ползва чужда на по-висока цена” подчерта Стоилов и призова хората да участват масово в референдума, „за да си върнат държавата, да покажат гражданска позиция, да да гласуват за кауза и после да намерят хора, която да я реализират”.
Представителите на БСП и ГЕРБ традиционно влязоха в спор за това кой е виновен за спирането на “Белене“, Станислав Иванов за пореден път повтори и любимата теза на управляващите, че предишното правителство е опорочило проекта.
Категорично „против” „Белене” и с призив да се гласуван с „не” на въпроса в националното допитване се обяви синият депутат Иван Иванов. Според него запитването до гражданите може да се тълкува само по един начин – дали да се строи нова АЕЦ или не.
„На 29 март кабинетът спря Белене, но Белене не беше погребано. Ако решат да го възобновят, цената му ще е 3 пъти по-висока от тази на Козлодуй – 21 млрд. лева. ДА на вота значи, че всички опции остават отворени, включително и за “Белене“. Ядреният риск остава в голяма степен за самата страна”, заяви представителят на ДСБ.
Сините винаги са се обявявали против строенето на нова ядрена централа и решението на кабинета да спре проекта през март предизвика вълна от синя радост. Представителите на ДСБ бяха и против провеждането на референдум по темата, защото според тях той е противоконституционен.
Депутатът от ДСБ цитира прогноза на икономическия министър Делян Добрев, че през 2020 г. в България ще има увеличение на БВП с 58%, а потреблението на ток ще е с 21% по-малко, съответно няма нужда от втора централа. Освен това според Иван Иванов по време на евентуална експлоатация на АЕЦ „Белене” в нея ще работят 960 души, а 7000 души от „Мини Марица изток” ще останат без работа.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.