ГЕРБ бяха сварени по бели гащи, коментира евродепутатът Илияна Йотова скандалът със застрояването на дюните в община Несебър. За втори ден днес Йотова и представители на властта водят задочен спор през медиите по темата.
Точно преди Нова година еколози алармираха, че върху 29 декара защитена площ е започнал строеж на жилищен комплекс. Теренът е част от мрежата "Натура 2000", защото на територията има изключително редки сиви дюни.
По разпореждане на премиера строежът беше спрян, днес прокуратурата започна проверка по случая. Министърът на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова обясни, че наистина строежът е бил незаконен, но обвини местната администрация за случая. Земеделският министър Мирослав Найденов пък днес беше на място да огледа дюните.
Вчера Йотова поиска оставката му, а в отговор на това Найденов и Борисов обвиниха предишното управление за случая. Премиерът и земеделският министър призоваха евродепута, лидера на БСП и експремиер Сергей Станишев също да отидат в района.
Йотова обясни още, че е разбрала от медиите, че Найденов я е поканил на проверката и да участва в комисията, която ще разследва случая.
“Явно е забравил да ми се обади, защото иначе дори щях да ползвам неговата кола“, каза Йотова и допълни, че ще отиде на мястото и без него.
БСП пък ще настоява да има парламентарна анкетна комисия по случая с паритетно представителство, заяви Сергей Станишев. По негови думи тази на Найденов само ще имитира разследване на случая.
Левицата определи случая със строежа в защитената зона като “корупция по висшите етажи на властта“ и “фрапиращо закононарушение“.
Йотова коментира, че явно ГЕРБ и приближените им кръгове разбират, че идват последните им месеци на власт и се опитват “колкото могат да вземат, да вземат“. Тя допълни, че те са се опитали да прокарат сделката с имота на Черноморието точно около Коледа, когато настроението е друго и “ако мине – мине“.
По думите на евродепутата управляващите не са направили нищо, за да решат казуса със заменките, както са обещавали предизборно.
Станишев от своя страна категорично отхвърли думите на Борисов и Найденов, че тройната коалиция има вината за “избухващите мини“ със сделки със защитени територии.
„Тя говори, че ние сме продали дюни, но това не е така. През 2007 година тези дюни са станали урбанизирана територия и тъй като Министерството на земеделието няма интерес от урбанизирани територии, това е финализиране на една сделка, започната през 2007 г., която се финализира с продажбата на вече урбанизирана територия”, каза Мирослав Найденов вчера.
По думите на Станишев обаче през 2007 година тогавашното правителство е приело “Натура 2000“ и въпросните дюни за били част от защитената зона.
През 2007 година бе приет закона за Черноморското крайбрежие, който целеше именно ограничаване на презастрояването на Черноморското крайбрежие и въвеждането на ясни правила, каза още Станишев.
По негови думи Борисов трябва да спре да се оправдава с предишното правителство и изтъкна, че скандалът не става през 2007 г., 2008 г. или 2009 г., а през 2012 г.