Ако на референдума надделеят привържениците на строителството на нова централа, премиерът е длъжен морално, политически да подаде оставка, смята Георги Първанов, президент 2002 г. – 2012 г.
Спадът на ГЕРБ може да се превърне в срив в контекста на референдума, който предстои, особено след последните действия на премиера Борисов след това негово изказване три пъти „не” на „Белене”. Което за мен е изключителен гаф, първо като политик, като партиен лидер, той обрича партията ГЕРБ, слага я под шапката на онези 10-15%, които ще бъдат против проекта за нова атомна централа, не вярвам да са повече, посочи Първанов пред Дарик.
По думите му ГЕРБ е партия на властта. Появи се в името на властта, която беше ясно, че наистина Борисов има всички реални шансове, най-големи шансове да влезе във властта и събра много, най-различни хора от цялото политическо пространство, които впрочем са прелитали като „калинки”. Тази метафора се използва и в друг смисъл, от партия в партия. В момента, в който ГЕРБ е извън властта, тези хора ще потърсят покрив под друга партийна централа, смята той.
Според Георги Първанов нов мандат на ГЕРБ в смисъл на еднопартийно правителство, управление е невъзможен.
Ние сме обречени на коалиция. Въпросът е дали ГЕРБ е в състояние да консолидира някаква коалиционна подкрепа, каза Първанов и допусна, че обяснение по позицията на премиера за „Белене” може да е създаването на коалиция „Анти Белене”, с тези които са резервирани към проекта или са откровено против – Иван Костов например. Макар че да се харесаш на Костов е така доста голямо предизвикателство и Борисов трябва да го знае добре. Големият въпрос е наистина каква коалиция? Най-вероятно отново тройна коалиция, посочи президентът 2002-2012 г.
Първанов коментира новогодишното обръщение на наследника си Росен Плевнелиев с думите, че когато посрещаме Новата година, държавният глава е длъжен да се изправи в цял ръст, да гледа гражданите в очите, а зад него да са националните символи.
Той бе категоричен, че има „стрелба“ от страна на вътрешния министър Цветан Цветеанов по отношение на президентската институция. Да не дава Господ, можем да изпаднем в такава ситуация, в която от президента зависи всичко в държавата. Така че аз бих препоръчал не просто по-уважително отношение, особено когато става дума за управляващата партия. Това в крайна сметка е преди всичко номинираният от тях вече президент на всички български граждани, каза той.
Виждам напрежение, което личи тогава, когато президента се опитва и то много предпазливо, възпитано, внимателно да коригира някои от законодателните грешки на мнозинството, да върне някои откровени гафове в законодателството. При цялата тази деликатност на президента има една нервност от страна на лидери на ГЕРБ, която за мен е необяснима. Моите съпартийци дори и тогава, когато бяха засегнати, стискаха зъби и в крайна сметка ние запазихме добрите отношения между президента и правителство в целия период, в който съжителствахме в институциите, допълни Георги Първанов.
По думите му партиите „тръгнаха от масови, каквато беше БСП, и отиват към професионализация, в смисъл на наемничество“ и се залага на опаковката на продукта, а не на съдържанието му.
Според него през 2006 година тогавашният кмет и настоящ премиер Бойко Борисов се е отказал да се кандидатира за президент, защото съотношението в поне 3-4 проучвания от водещите агенции е било 2:1 в полза на Първанов.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.