Партиите в Народното събрание отново си отправиха взаимни обвинения във връзка с предстоящия референдум. От парламентарната трибуна ГЕРБ и „Синята коалиция“ се изказаха против АЕЦ „Белене“, а „Коалиция за България“ и „Атака“ подкрепиха проекта, макар с различни аргументи.
България не може да се развива като европейска държава без нова ядрена централа, заяви лидерът на "Атака" Волен Сидеров в декларация по повод допитването на 27 януари.
ДПС засега мълчат, но очевидно се очертават като партньор на ГЕРБ в зачеркването на ядрената централа, коментира Сидеров и попита - ДПС дадоха ли инструкции на своя електорат, защото имал данни, че са превели директивата на Борисов да се гласува с "не" към своите избиратели.
Който е против нова ядрена централа, работи против националните интереси на България и в услуга на националните интереси на Турция, смята лидерът на „Атака“. Разбрах, че Костов е посрещнат в Козлодуй с голямо гражданско неодобрение, посочи той и призова представителите на ГЕРБ също да отидат там.
В отговор лидерът на ДСБ Иван Костов каза, че посрещането в Козлодуй и във Враца било от 10-12 души с коли и предварително направени плакати. По думите му това не може да изплаши Инициативния комитет, който призовава хората да гласуват с "не" на референдума.
„Да не се изпращат хора, които за 50 лева, за да им се напълни резервоарът с бензин и за няколко ракии, са в състояние да изиграят политически театър, бутафория на гражданско общество“, каза Костов. Той отбеляза, че на срещата местният представител на ГЕРБ Рашо Първанов е казал три пъти "да" на "Белене".
„Хората, които искат „Белене”, искат да харчат много пари за комисионни”, заяви съпредседателят на „Синята коалиция“ Мартин Димитров. „Над 20 милиарда лева са заплаха за финансовата стабилност на България. И заемите са голям проблем. Заемите на диктатора Тодор Живков са една от причините за съсипване на страната, коментира Димитров.
„Коалиция за България“ очаквано защити проекта. От всички проекти в света за ядрени централи в момента "Белене" е най-евтиният - търгът е за 4 млрд. евро, заяви в декларация от парламентарната трибуна лидерът на БСП Сергей Станишев. По думите му дори с ескалация на инфлацията, крайната цена е 6 млрд. евро, а не както се твърди около 20 млрд. евро.
Станишев заподозря управляващите от ГЕРБ в обслужване интереси на инвеститори на зелена енергия, защото за първите шест месеца на 2012 г. в експлоатация били пуснати 3,5 пъти повече соларни мощности в сравнение с предишните шест години.
Независимият депутат Яне Янев поиска от председателя на парламента Цецка Цачева да не допуска партийна агитация от трибуната на Народното събрание по темата от референдума, тъй като това според закона за допитването е право само на регистрираните инициативни комитети.
От ГЕРБ се изказаха против строителството на „Белене“. Според председателя на комисията за проучване на фактите и обстоятелствата около проекта Диан Червенкондев е видно, че кръстниците на „Белене” искат да заглушат всички факти и обстоятелства за централата.
Не можем да докараме България до поредната национална катастрофа, да я заробим с 22 млрд. лв., заяви той. Червенкондев беше категоричен, че всички факти и обстоятелства по "Белене" ще излязат наяве и всички договори ще бъдат отворени.
По думите му от единия от докладите, разгледани на заседание от комисията например, се виждало, че са сключени споразумения и договори за 109 млн. лв., без да има процедура по закона за обществените поръчки.
Според друг документ пък има договор за продажба на оборудване за 205 млн. лв., от които обаче са платени само 89 млн. лв. и така стои въпросът къде са останалите пари.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.