По случая с ВМЗ-Сопот се разиграва един цирк на управляващите от ГЕРБ и потенциалния приватизатор, заяви депутатът от БСП Ангел Найденов. От левицата днес остро разкритикуваха поведението на правителството по темата с оръжейното предприятие.
Вчера Агенцията за приватизация и следприватизационен контрол прекрати процедурата за приватизаия на ВМЗ-Сопот.
Причината за това е, че единственият кандидат да купи оръжейния завод "Емко" ЕООД не е платил депозита, който е трябвало да внесе днес след подаването на офертата.
По-рано днес икономическият министър Делян Добрев заяви, че без структурни промени и съкращение на персонал за ВМЗ-Сопот няма да се намери инвеститор, който да иска да го приватизира. А единственият изход оставал продажбата на завода.
Премиерът Бойко Борисов също подкрепи тази теза и обясни, че трябва да бъдат съкратени 700-800 души от ВМЗ.
От БСП днес бяха категорични, че няма да подкрепят съкращаване на работници и намаляване на работните им заплати.
Държавата има достатъчно възможности да спаси завода, категоричен бе Ангел Найденов.
От левицата предложиха да се възложи на ВМЗ да се занимава с утилизацията на боеприпаси. Червените бяха категорични, че в предприятието работят много подготвени кадри, а качествата на персонала, който работи във фирмите, на които се възлагат поръчките за утилизация, са неясни.
От червената партия дадоха пример с инцидента на “Петолъчката“, когато през лятото се взриви склад за утилизация на частна фирма и имаше жертви.
Искат да приватизират всичко, що е държавно, обобщи ситуацията лидерът на БСП Сергей Станишев. Той сравни готвената приватизaция на ВМЗ-Сопот с приватизацията на БГА “Балкан“ по времето на правителството на Иван Костов.
По думите на председателя на партията ситуацията в заводите се е влошила значително, след като са дошли на власт, което е резултат от безотговорното и безхаберно управление на ГЕРБ.
Той допълни, че левицата неведнъж е посочвала мерки, които могат да помогнат на предприятието.
Да хвърлим горещия картоф, да го приватизираме. По този начин ГЕРБ прехвърлят отговорността си, допълни още Станишев.
Той се възмути и на случващото се около референдума за бъдещето на ядрената енергетика.
ЦИК играе ролята на политически орган на ГЕРБ, заяви Станишев. Причина за гнева му към Централната избирателна комисия е решението й да не вади инициативния комитет на ГЕРБ от информационната кампания за допитването, след като управляващите промениха позицията си.
Комитетът беше регистриран като застъпник на тезата “за“ развитието на ядрената енергетика, но впоследствие премиерът Бойко Борисов призова всички симпатизанти и членове на ГЕРБ да гласуват против.
Станишев алармира още, че левицата има данни, че на места броят на регистрираните избиратели в списъците се е покачил съмнително.
Депутатът от БСП Михаил Миков даде за пример община Видин, където избирателите на местните избори са били 64 144 и въпреки отрицателния прираст в списъците за допитването те са с 2000 повече.
Подобни примери бяха дадени и с област Хасково, Благоевград, Лом, Враца и Монтана.
От червената партия за пореден път алармираха, че според тях ГЕРБ поставят по въпрос провеждането на честни избори.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.