Думите на министър-председателя Бойко Борисов по мой адрес не ме засягат и обиждат, заяви президентът в периода 2002-2012 година Георги Първанов пред Нова телевизия.
Преди дни се разрази нов словесен спор между бившия държавен глава и премиера. Първанов обясни, че Борисов обрича партията си като призовава да се гласува с ”не” на предстоящия референдум за ядрената енергетика.
Премиерът веднага контраатакува като обясни, че Първанов го било страх от сегашния лидер на БСП Сергей Станишев и президентът в периода 2002-2012 г. е бил смачкан на конгреса на столетницата, когато ексминистър-председателят се изправи срещу експрезидента в битка за лидерския пост.
Ако премиерът беше заел една по-въздържана, по-умерена позиция по един толкова значим за държавата проблем като изграждането на АЕЦ "Белене", аз нямаше да се обадя с такова предложение - моето искане за оставката на министър-председателя при негативен вот за неговата позиция не е нещо, което съм измислил сега за Борисов, заяви днес Георги Първанов.
По време на словесния двубой преди дни предшественикът на Росен Плевнелиев призова Борисов да си подаде оставката, ако българите кажат ”да” на референдума.
"Повече ме провокира и ме изпълва с гняв отношението към женицата от Сопот, която му беше изпратила армаган и той наруга. Това показва едно махленско, невъзпитано отношение. Това да го каже някой от Банкя на улицата - ок, но да го каже министър-председателят – това обижда държавата”, каза Първанов.
Тази седмица премиерът коментира протестите във ВМЗ-Сопот и недоволството на оръжейниците, като обясни, че една от жените на протеста, която му подала лук, за да му покаже какво яде, била цялата в златни пръстени.
Първанов се върна на темата да референдума и обясни, че не е редно да сме единствената държава в Евросъюза, която не е използвала инструментите на своята демокрация.
По думите му премиерът Бойко Борисов е направил няколко фатални стъпки за българската ядрена енергетика. Решението да бъде спрян проектът АЕЦ „Белене” била първата от тях. Второ, „промениха въпроса. Сега той касае съдбата на ядрената енергетика изобщо. При един отрицателен отговор – слагаме кръст.”
Предшественикът на Плевнелиев не допуска, че може да има под 20% избирателна активност на допитването, макар че ще бъде трудно да се постигне необходимата активност от над 64%. Ако гласуват над 20% и две трети от тях кажат „да”, парламентът е длъжен да преразгледа решението за „Белене”, заяви предишният държавен глава.
Парите, които ще бъдат изразходвани за допитването не са много, от гледна точка на изискванията на демокрацията, смята Първанов.
„Демокрацията не е евтино удоволствие,” отбеляза той. „По тази логика утре Борисов може да каже ‘Защо да даваме пари за избори, когато аз стоя и без това добре?, допълни Първанов.