Парламентът прие на първо четене законопроект за управление на системата за защита на националната сигурност, внесен от Министерския съвет.
За проекта гласуваха 104 депутати, 10 бяха против, а 14 се въздържаха. За законопроекта своя глас дадоха депутатите от ГЕРБ, част от независимите и един от Синята коалиция. Коалиция за България беше против, ДПС се въздържаха, а депутати от Синята коалиция гласуваха против и въздържали се.
Венцислав Лаков от “Атака“ заяви, че в съвета по сигурността към премиера президентът няма да има право на глас, с което безсмислено се орязват правомощията на върховен главнокомандващ.
Като слабост Лаков посочи липсата на представителство в съвета и на Народното събрание. Би трябвало да има задължително парламентарно представителство, защото парламентът е върховният орган в държавата, смята той. Лаков добави, че при изготвянето на законопроекта не са взети предвид забележките от обществените дискусии.
Ангел Найденов от БСП пък обяви, че не са изчистени дефинициите в законопроекта като национална сигурност, криза, риск, заплаха, посегателство, ситуационен център. Очакванията за рамков закон за националната сигурност не се потвърдиха.
Този законопроект е частично закон за защита на системата за национална сигурност и то само за управлението на тази система, обясни Найденов. Той добави, че не е добре дефиниран парламентарният контрол, а гражданският е само пожелателен.
Христо Бисеров от ДПС посочи, че целият пакет от разглеждани днес законопроекти за службите страда от слабости, като този закон е най-слабият. Мечтата на службите от 23 години е да няма контрол от едно място, посочи Бисеров по повод предвидения парламентарен контрол и добави, че контролът винаги е бил на много места. Той призова контролът да се обедини на едно място. Законопроектът заслужава да бъде отхвърлен, каза Бисеров.
Красимир Ципов от ГЕРБ определи днешния ден като финал на една дълга работа по изготвянето на целия пакет от законопроекти. Не може в 21 век да съществуват специални служби, чиято дейност да не е законово регламентирана, каза Ципов.
Той посочи, че законите имат както силни страни, така и слабости и предложи да се сформира работна група от всички парламентарно представени политически сили, в която да участват и представители на неправителствения сектор, за да го подобрят.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.