Когато не знаеш какво искаш, получаваш, каквото ти дадат. Така лидерът на БСП Сергей Станишев обобщи договорените от правителството средства по многогодишната финансова рамка на ЕС за периода 2014-2020 година.
По думите му премиерът не е успял да формулира целите си и това се дължи и на отказа му да отиде в Народното събрание.
Миналата седмица левицата поиска Борисов да дойде в парламента, за да се обсъди позицията на страната на срещата в Брюксел. Мнозинството обаче отхвърли искането.
Според лидера на червените премиерът действа на принципа “каквото ни дадат, все е добро“ и определи като еманация на тази му политика изказването му във Видин, че най-важното е да не ни спират еврофондовете.
Днес левицата опроверга твърдението на министър-председателя и министъра на земеделието Мирослав Найденов, че правителството е договорило 2 млрд. евро повече за земеделието.
По думите на Станишев това увеличение е договорено още през 2006 година, защото българските земеделски производители са стартирали със субсидии, равняващи се на 25% от субсидиите за колегите им от старите страни членки и по тогавашните договорки сумите за тях трябвало да нарастват постепенно.
Според председателя на БСП правителството е постигнало слаби резултати и при договарянето на средствата за кохезионна политика, където парите са почти същите като в предния програмен период. Станишев уточни, че има 100 млн. евро повече, но те са по-малко дори от инфлацията през последните години.
Аз виждам два основни проблема, заяви председателят на БСП и уточни, че става въпрос за финансирането, което България ще получи за извеждане от експлоатация на блокове 1-4 от АЕЦ “Козлодуй“ и фактът, че страната ни няма да получи специални средства за развитие на бедните райони.
По думите на социалиста страната ни ще получи 260 млн. евро за извеждането от експлоатация на блоковете, а сме поискали 450 млн. евро.
Станишев обясни още, че Унгария, Гърция, Португалия, Испания, Италия, Кипър и Малта, Белгия, Германия, Чехия и Словения са получили и стотици милиони за развитие на най-бедните си региони.
България да я виждате в този списък, попита риторично Станишев и припомни, че тежкото положение в Северозападна България.
Умилително е как изпращат в националните медии един след друг представители на властта да обясняват как добре са се справили на преговорите, заяви евродепутатът Ивайло Калфин. Той обясни, че сутринта гледал интервю на зам.-министър, който говорел “удивителни глупости“ за договорените средства.
Той алармира, че се приемат редица условия, които ще направят ползването на евросредствата много по-трудно.
По думите на евродепутата най-неприемливи са макроикономическите условия, за които министърът на финансите Симеон Дянков дори е настоявал.
Според Калфин, ако тези условия се приемат окончателно, страната ни ще бъде поставена пред абсурдната ситуация да избира между насърчаване на чуждите инвестиции и европейското финансиране.