Събитията в България са начало на демократичен процес. Това заяви на пресконференция говорителят на Европейската комисия Пиа Хансен.
Нямаме задълбочен коментар на този изцяло вътрешнополитически демократичен процес, добави тя.
Сега е ред на Народното събрание да определи следващите стъпки, посочи говорителят.
Попитана за оценка на сцените на насилие и военна техника по улиците на София, Хансен заяви, че ЕК има доверие в демократичните процеси в България и във всички останали държави от Общността.
В последвал въпрос по повод процедурата за отнемане на лиценза на ЧЕЗ Марлене Холцнер, говорител на еврокомисаря по енергетиката Гюнтер Йотингер, повтори позицията, че даването и отнемането на разрешения е в пълномощията на националните регулатори. Тя добави, че по конкретния случай ЕК не е запозната
с подробности, но регулаторите по принцип са в правото си да отнемат лицензи при определени условия.
От своя страна председателят на Алианса на либералите и демократите (АЛДЕ) Греъм Уотсън приветства подадената от българския премиер Бойко Борисов оставка. Това се посочва в официално изявление, разпространено от пресцентъра на партията - първата реакция на европейска политическа организация по повод последните събития в нашата страна.
Напоследък загрижеността ни за свободата и върховенството на закона при управлението на премиера Борисов нарастваше все повече, заявява Уотсън. Той поставя българския министър-председател в оставка "в "Б" групата със Силвио
Берлускони и Траян Бъсеску" и изразява надежда "отборите от тази група да не играят след изборите тази година".
Българските граждани са на правия път, макар да им липсва водач. Другите виждат само проблемите в България, но либералите съзират възможности, се посочва в изявлението. Според Уотсън най-голямото предизвикателство сега е подобряването на демокрацията и върховенството на закона в нашата страна.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.