Подалият оставка премиер Бойко Борисов, който беше похвален от инвеститорите, че е намалил бюджетния дефицит на България, сега се бори, за да си върне подкрепата на избирателите, обезпокоени от постоянната бедност и от корупцията, пише Ройтерс в кореспонденция от София, след като парламентът прие оставката на кабинета.
Оттеглянето на кабинета внесе спокойствие след хаотична седмица на протести срещу правителството и срещу чуждите компании, притежаващи лиценз за работа на българския енергиен пазар, допълва Ройтерс и припомня, че над една от тези компании вече е надвиснала заплахата на властите да бъде лишена от лиценз.
ДПА акцентира върху огромното мнозинство, с което е приета оставката - 209 депутати "за", само 5 "против" и само 1 "въздържал се".
Сега се очаква изборите, първоначално предвидени за юли, да бъдат изтеглени през април. Консервативната партия ГЕРБ на Борисов, както и социалистическата опозиция изключиха възможността да участват в правителство, което да се грижи за текущите дела до датата на вота, добавя Ройтерс.
Руската ИТАР-ТАСС се спира върху причините за оставката на кабинета, в частност високите цени на електроенергията, които през декември и януари нараснаха в отделни случаи от 100 до 500 лева при средна заплата в по-големите градове от 700 до 1000 лева.
Агенцията пише и за дебатите в парламента, предшествали приемането на оставката на правителството и цитира изказванията на Сергей Станишев, Волен Сидеров, както и обвиненията на досегашния вицепремиер Цветан Цветанов към правителството на бившия премиер Иван Костов, че е създал електроразпределителните монополи в страната.
Асошиейтед прес и Франс прес отбелязват, че сред 10 дни на протести приетата оставка на кабинета проправя пътя към предсрочни парламентарни избори, посочва БТА.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.