IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

БСП иска вето на промените за строежа върху дюни

Отваряли врати за застрояването им вместо за защитата им

Сергей Станишев. Снимка: архив, БулФото

Сергей Станишев. Снимка: архив, БулФото

Президентът да наложи вето на приетите изменения в Закона за устройство на Черноморското крайбрежие, поискаха от БСП днес. Вчера Народното събрание прие промени в закона, които според управляващите окончателно спират възможностите за строеж върху дюни. Според БСП обаче нещата стоят по абсолютно обратен начин.

Мнозинството на ГЕРБ и на тези, които ги подкрепят,  продължават да прокарват решения, възмути се лидерът на левицата Сергей Станишев.  Той беше категоричен, че промените в Закона за Черноморското крайбрежие отварят врати за застрояване на дюните. Точно обратното на това, което хората искат, отсече Станишев.

Ние вчера ликвидирахме тоталната забрана и отворихме врата дюните да се застрояват, заяви депутатът от БСП Димчо Михалевски. По негови думи досегашните текстове са предвиждали дюните да са публична държавна собственост, а от вчера отпада забраната за строителство и се изброява богат списък от случаи, в които ще може да се учредяват ограничени вещни права.

От вчера можем да променяме предназначение на горски територии и земеделски земи за каквото си искаме, обясни Михалевски. Мая Манолова също не си спести острите думи. Тя върна лентата назад на скандала ”Дюнигейт”.

Пое ли някой отговорност от името на управляващата партия, попита риторично Манолова. Зам.-министър Светлана Боянова е още на своя пост и даже не е наказана. Мирослав Найденов и Нона Караджова като лъвове бранеха своите протежета, които продадоха 29 декара дюни, възмути се тя.

По думите на червената депутатка изкупителната жертва се оказал несебърският кмет.

Това е поредното безобразие на управляващата ГЕРБ – двойният стандарт за кметовете. Ямболският кмет продължава да кметува, но несебърският беше показно наказан за безобразието на земеделското министерство, заяви Манолова.

По думите на депутатката управляващите използват принципа на моркова и тоягата.

Тези кметове, които са декларирали вярност към бившата управляваща партия и са обещали подкрепа на изборите, получават морков. Тези, които не са се сложили на бившите управляващи, получават тояга. Това е безобразие, заяви тя.

Председателят на Комисията по регионална политика и местно самоуправление Любен Татарски категорично отхвърли думите на левицата.

По думите на Татарски има три изключения, при които се допускат строежи – обекти с национално значение, обекти, свързани с националната сигурност, обекти на техническата инфраструктура. Той обясни още, че са били предложени и други изключения, но комисията ги е отхвърлила. Татарски заяви още, че левицата ”грубо преиначава” текстовете.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Политика
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата