Поне 21 милиона лева ще струват парламентарните избори. Правителството в оставка одобри план-сметката с разходите за подготовката и произвеждането им вероятно на последното си заседание. Очаква се за организация на вота в чужбина на Министерството на външните работи да са необходими повече от предвидените за момента 550 000 лева, в които влизат и средства за международен пресцентър.
За организационно-техническата подготовка по бюджета на Министерския съвет са отделени 13 120 000 лева. Над 6 млн. лева от тях са за възнаграждения на членове на районни и секционни комисии, а останалите ще бъдат за логистично осигуряване на вота от администрациите.
На Централната избирателна комисия ще бъдат преведени 3 250 000 лева за заплати на членовете й и на сътрудници, за материално-техническо осигуряване на дейността й, за обработка на данните от гласуването и издаване на бюлетин с резултатите. В тази сума е пресметнат и разход за разяснителна кампания, свързана с правата и задълженията на гражданите при гласуването.
Охраната на вота ще струва 3 300 000 лева, заложени в план-сметката по бюджета на вътрешното министерство. По 40 000 лева са предвидени за Министерството на отбраната и за Министерството на образованието. На 700 000 лева са изчислени разходите на Главна дирекция „ГРАО” към МРРБ за изготвяне и отпечатване на изборните списъци.
Дали това ще е последното заседание на кабинета на Бойко Борисов, ще реши президентът Росен Плевнелиев. Вчера държавният глава обяви, че най-ранната дата за назначаване на служебно правителство и освобождаване на правителството в оставка е 13 март, тоест следващата сряда, когато обичайно Министерският съвет заседава. Предсрочният парламентарен вот ще бъде на 12 май.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.